Wiadomości

  • 27 października 2017
  • wyświetleń: 7045

Powstała Spółdzielnia Socjalna Czechowic-Dziedzic i Bestwiny

W czwartek 26 października, w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, odbyła się oficjalna prezentacja Spółdzielni Socjalnej Czecho-Best, będącej wspólnym przedsięwzięciem gmin Czechowice-Dziedzice i Bestwina, i zarazem pierwszym tego typu podmiotem działającym w województwie śląskim.

Powstała Spółdzielnia Socjalna Czechowic-Dziedzic i Bestwiny - 26.10.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Spółdzielnia rozpoczęła działalność 1 lipca br. Założycielami spółdzielni są gminy Czechowice-Dziedzice i Bestwina, a siedziba Spółdzielni znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 8 w Czechowicach-Dziedzicach. Spółdzielnia została utworzona ze środków własnych obu gmin oraz dotacji finansowej udzielonej przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej.

Specyficzny profil funkcjonowania oraz okoliczności powstania Spółdzielni, której zadaniem jest jednoczesna aktywizacja zawodowa osób powracających na rynek pracy i świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bestwiny potrzebujących takiej pomocy, zaprezentowały: Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach Jolanta Paszek oraz Prezes Spółdzielni Marcelina Drewniak.

W konferencji uczestniczyli również: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski, Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Damian Żelazny, Przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, Przewodniczący Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach Edward Lesiewicz, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z obu gmin oraz zaproszeni goście.

Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że dzięki zaangażowaniu pracowników opieki społecznej obu gmin i bardzo dobrej współpracy samorządów Bestwiny i Czechowic-Dziedzic, udało się wspólnie powołać podmiot, w którym pracę znajdą poszukujące jej osoby, a Spółdzielnia będzie świadczyć usługi opiekuńcze, które czechowicki OPS i bestwiński GOPS musiały dotąd kupować "na zewnątrz". Dzięki temu, wydawane na usługi opiekuńcze pieniądze, pozostaną w obu naszych gminach.

Spółdzielnia socjalna to podmiot ekonomii społecznej, który ma osobowość prawną. Jest to specyficzna forma spółdzielni pracy. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, jednak zysk osiągany z tej działalności nie jest celem samym w sobie, a środkiem do realizacji celów statutowych. Głównym przedmiotem działalności spółdzielni jest świadczenie usług opiekuńczych oraz rehabilitacyjnych wobec starszych, chorych oraz niepełnosprawnych mieszkańców gmin założycielskich.

Obecnie Spółdzielnia Socjalna Czecho-Best realizuje wymienione usługi zlecane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie. Istnieje również możliwość odpłatnego świadczenia przez Spółdzielnię usług opiekuńczych dla osób, które nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.

Dotacja, z której skorzystała Spółdzielnia pozwoliła na:
  • remont siedziby Spółdzielni i wyposażenie,
  • zakup sprzętu medycznego (łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, kule, lampy sollux, materace przeciwodleżynowe),
  • zakup 3 samochodów umożliwiających dojazd do podopiecznych,
  • zakup akcesoriów sprzątających (pralko-suszarka, stacja parowa, odkurzacz).


Oferta Spółdzielni Czecho-Best to przede wszystkim pomoc w codziennym funkcjonowaniu podopiecznego w miejscu zamieszkania. Skierowana jest ona zarówno do osób wymagających takiej opieki, jak i osób sprawujących opiekę nad chorymi. W ofercie Czecho-Best znajdują się dodatkowo usługi fizjoterapeutyczne, a także wypożyczalnia sprzętu medycznego. Swoim podopiecznym spółdzielnia oferuje: robienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków, w tym karmienie podopiecznego, utrzymywanie porządku oraz pomoc w higienie osobistej, pomoc w dotarciu w określone miejsca (przychodnia zdrowia, sklep, itp.), dotrzymywanie towarzystwa, pranie, prasowanie, nadzór nad przyjmowaniem leków, prowadzenie aktywizacji ruchowej i aktywizację umiejętności społecznych, pomoc w załatwianiu spraw w urzędach.

Osoby lub rodziny zainteresowane usługami Spółdzielni Socjalnej Czecho-Best zapraszamy do kontaktu w siedzibie Spółdzielni w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Sienkiewicza 8, lub kontaktu telefonicznego, pod numerem 733 201 729.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.