Wiadomości

  • 30 października 2017
  • wyświetleń: 9227

38. rocznica tragicznego pożaru w kopalni Silesia

30 października 1979 roku miała miejsce jedna z najtragiczniejszych katastrof w dziejach kopalni Silesia. Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.

38. rocznica tragicznego pożaru w kopalni Silesia - 30.10.2017 · fot. Jerzy Zużałek


Dramatyczną akcję ratowniczą relacjonował wówczas publicysta Jan Dziadul. Ratownicy opowiadali mu, jak metr po metrze schładzali strop i wszystko dokoła, by czołgać się w kierunku uwięzionych pod ziemia górników. Po paru minutach pracy konieczna była zmiana drużyny. Po wielu dniach ratownicy zaczęli wywozić zdeformowane pod wpływem temperatury ciała górników.

Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 r. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.

W asyście warty honorowej pełnionej przez ratowników górniczych, jak co roku, zarząd, dyrekcja, kierownictwo Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, przewodniczący organizacji związkowych działających przy PG Silesia oraz pracownicy kopalni złożyli w 38 rocznicę tego bolesnego wydarzenia wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia.

Jerzy Zużałek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj