czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 listopada 2017
  • wyświetleń: 3016

Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem Nagrody im. ks.Londzina

Laureatem XIX edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina został Antoni Mleczko, nominowany przez samorząd gminy Wilamowice.

Reklama

XIX edycja Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina - 03.11.2017 · fot. Alina Macher / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Uroczystość wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina 3 listopada w Bielskim Centrum Kultury zgromadziła wielu gości: parlamentarzystów, samorządowców z powiatu i gmin, przedstawicieli placówek kultury i instytucji edukacji, organizacji i stowarzyszeń społecznych, mediów lokalnych.

Spotkanie w szczelnie wypełnionej sali zainaugurował chór "Hejnał" z Mazańcowic pod dyrekcją Grzegorza Przemyka.

Starosta bielski Andrzej Płonka witając gości i nawiązując do refleksyjnego terminu spotkania, przed Świętem Niepodległości, powiedział: - Dzisiaj chcemy pamiętać i dziękować za tych, którzy Polskę kochali, którzy nam tę wolność wywalczyli: w powstaniach: styczniowym, listopadowym, śląskim, wielkopolskim. W pierwszej i drugiej wojnie światowej, w obozach zagłady, w syberyjskich łagrach, a także w okresie powojennym, gdy chciano nam narzucić "inną niewolę", tę ze wschodu. I w czasach nam współczesnych, gdy o prawdziwą wolność trzeba było się dopominać i ponosić ofiarę. Z wdzięcznością serca i z nadzieją na przyszłość przeżywamy to nadchodzące Święto Niepodległości. Poczujmy się odpowiedzialni, na każdym odcinku powierzonej nam troski o to dobro wspólne domu ojczyźnianego. Tak wiele otrzymaliśmy w spadku, nie możemy tego zmarnować, a pomnażając to dobro - spłacamy tylko dług wdzięczności.

W swoim wystąpieniu starosta A. Płonka przypomniał: - Historia dziewiętnastu edycji Nagrody Starosty Bielskiego to 190 osób nominowanych, to dziewiętnastu laureatów - to niezwykły Panteon wybitnych osobistości naszego bielskiego powiatu. Wszyscy oni budowali i budują nadal zachwycający świat powiatu o którym można powiedzieć że jest niezwykły, że jest nieprzeciętny - właśnie poprzez wyjątkowość osób, które za chwil kilka zobaczymy na tej scenie. Korzystając z okazji pragnę Nominowanym serdecznie podziękować za codzienną służbę na rzecz naszej "małej ojczyzny", za pielęgnowanie lokalnych wartości i tradycji, za pracę dla dobra bliźnich, a także za wierność ideałom i kontynuację pięknej misji Ks. Józefa Londzina. To dzięki takim dokonaniom wręczana dziś nagroda zyskała tak duże znaczenie oraz prestiż. Już sama nominacja dokonywana przez lokalne samorządy jest wyrazem ogromnego uznania i szacunku. Stąd uważam, że każdy z nominowanych może - i powinien - czuć się zwycięzcą.

Niezwykle wzruszającym momentem było ogłoszenie przez Alinę Świeży - Sobel przewodniczącą Kapituły Nagrody tegorocznego werdyktu, który jak podkreśliła przewodnicząca, był jedynie próbą pochylenia się z szacunkiem i podziwem nad wspaniałym dorobkiem życia i działalności osób nominowanych.

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Londzina został Antoni Mleczko z Wilamowic - ogrodnik, właściciel gospodarstwa, które od wielu lat prowadzi z żoną Elżbietą. Wierny swoim ideałom i zasadom, głęboko religijny, jeden z organizatorów kół NSZZ "Solidarność" Rolników w byłym województwie bielskim, szykanowany i represjonowany podczas stanu wojennego, internowany, niezłomny. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego. Od 2011 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Ekosystem Dziedzictwo Natury Probiotics Polska, w swoim gospodarstwie prowadzi doświadczenia z mikroorganizmami w uprawie rolniczej i ogrodniczej. Działacz charytatywny, otwarty na potrzeby innych.

- Jestem szczęśliwy, że jestem ogrodnikiem, a moje smutne doświadczenia życiowe nauczyły mnie wytrwałości, cierpliwości i wewnętrznego spokoju, dzięki nim poznałem ludzką psychikę i mentalność. Wszystko zawierzyłem Bogu, zrozumiałem, że rewolucyjne zmiany nie poprawiają rzeczywistości, zmieniają się tylko ludzie, a zło pozostaje - powiedział po wręczeniu Nagrody.

Wszyscy zabierający głos: Stanisław Szwed wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz w imieniu biskupa ordynariusza Romana Pindla - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko - Żywieckiej Marek Studencki akcentowali, że dzięki takim ludziom jak nominowani idee księdza Londzina nabierają wymiaru współczesności, są aktualne i wszechobecne w życiu Małej Ojczyzny. Wyrażali najwyższe słowa podziwu i szacunku dla ich pracy, podkreślając, że nominowani nie szukają rozgłosu, poklasku, a ich skromność, autorytet i bezinteresowność zachwycają będąc jednocześnie przykładem dla innych.

Przypomnijmy, że do tegorocznej edycji Nagrody Starosty im. ks. Józefa Londzina nominowano następujące osoby: gmina Bestwina: Michała Kobielę, gmina Buczkowice: Jana Cadera, gmina Czechowice - Dziedzice: Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento pod kierownictwem Barbary Bielaczyc, gmina Jasienica: Edwarda Pilcha, gmina Jaworze: Zbigniewa Putka, gmina Kozy: Marka Małeckiego, gmina Porąbka: Adama Sopiaka, gmina Szczyrk: Józefa Przybyłę, gmina Wilamowice: Antoniego Mleczkę, gmina Wilkowice: Stanisława Kwaśnego.

Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Krzysztofa Hadyny. Taniec, muzyka, śpiew chóru i solistów, gra orkiestry pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego, choreografia, stroje - wszystko to wspaniale skorelowane i w perfekcyjny sposób powiązane ze sobą - stanowiło wyjątkowo barwne, porywające i dynamiczne widowisko, na najwyższym, światowym poziomie. Zaprezentowane nowe formy wyrazu artystycznego w śpiewie i tańcu pokazały jak wielkie są możliwości tego zespołu oraz przeniosły publiczność w świat europejskiej kultury, historii i tradycji. Z jednej strony duża dawka humoru i pogody ducha, z drugiej niezapomniane doznania, sentymentalne wzruszenia i emocje, a wszystko łączy ważny edukacyjny wymiar tego przepięknego widowiska.

Konferansjerkę prowadził Piotr Hankus, pracownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, były solista Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, laureat w 2015 roku Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

Kończąc uroczystość w imieniu starosty bielskiego Jolanta Konior kierownik Biura Promocji Powiatu - głównego organizatora spotkania podziękowała Zespołowi Śląsk za niezwykły koncert i wszystkim uczestnikom uroczystości za niezawodną obecność.

To był niepowtarzalny i wyjątkowy wieczór, głęboko zapadający w pamięć, umysły i serca !

Alina Macher

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.