Wiadomości

  • 8 listopada 2017
  • 13 listopada 2017
  • wyświetleń: 5297

[ZDJĘCIA] Obchody Święta Niepodległości w gminie Bestwina

W sobotę w gminie Bestwina uroczyście obchodzono Święto Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości w gminie Bestwina - 11.11.2017 · fot. UG Bestwina


Z Piłsudskim w Legionach Polskich i z Hallerem w "Błękitnej Armii", w szeregach "Sokoła", Związku Strzeleckiego oraz innych organizacji... bardzo różnymi drogami Polacy szli na przystanek o nazwie "Niepodległość". Wśród nich znajdowali się mieszkańcy Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa a o ofierze złożonej w latach 1914 - 1920 przypomina wymownie epitafium w nawie bestwińskiego kościoła. Historia wielkich armii i przełomowych bitew składa się jednak z wielu mniejszych historii. Swoją prywatną epopeję przeżył między innymi legionista Antoni Maj o którym po mszy św. za Ojczyznę w dniu 11 listopada przypomniała przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak. Odczytana została treść pocztówki jaką Maj wysłał do swoich mieszkających w Bestwinie krewnych. Jak zaznaczyła przewodnicząca, żołnierz ten był jednym z tych, o których upamiętnienie zatroszczył się jako pierwszy bestwiński proboszcz ks. Józef Rączka.

Msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, chóru "Ave Maria" i władz samorządowych rozpoczęła się o godzinie 9.00. Po przywitaniu wiernych przez proboszcza Cezarego Dulkę Eucharystii przewodniczył ks. wikariusz Roman Berke, zaś koncelebrowali ks. Janusz Tomaszek z Kaniowa, ks. Józef Baran z Bestwinki i ks. Mariusz Chwedczuk z Bestwiny. Ks. Berke wygłosił homilię opartą na słowach Chrystusa "nie możecie służyć Bogu i mamonie". Przypomniał, że chrześcijanin i zarazem patriota nie może przedkładać interesów partykularnych ponad wyższe dobro. Postawa pełna egoizmu przyczyniła się przecież w znacznym stopniu do rozbiorów Polski i 123 - letniej niewoli.

Spod świątyni ulicą Kościelną podążył pod Urząd Gminy pochód prowadzony przez komendanta gminnego OSP Grzegorza Owczarza i Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku "Tym, co życie oddali Polsce". Odegrany został hymn państwowy, zaraz po nim dyrektor GOK Grzegorz Boboń wygłosił krótkie przemówienie. Wzorem lat ubiegłych delegacje przystąpiły do składania kwiatów przed obeliskiem. Najpierw przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik i radni gminy Bestwina, w następnej kolejności wójt Artur Beniowski, sekretarz Arkadiusz Maj, skarbnik Anita Kubik, sołtysi i radni Rad Sołeckich, radni Rady Powiatu Bielskiego, Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich, Zespół Regionalny "Bestwina", Koło Łowieckie "Bażant", Polskie Stronnictwo Ludowe, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, ZHP, emeryci i renciści, uczniowie naszych szkół. Wśród niosących sztandary nie zabrakło także górników, z kolei o wystawienie honorowej warty zatroszczył się Gminny Szczep Zuchów i Harcerzy "Bratnie Żywioły".

Pomimo dość chłodnej pogody do kościoła czy pod pomnik przybyło również wielu mieszkańców niezrzeszonych w organizacjach ale pragnących godnie uczcić Święto Niepodległości i oddać cześć bohaterom, bardzo często swoim własnym przodkom.

aka / czecho.pl

źródło: UG Bestwina

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.