Wiadomości

  • 11 listopada 2017
  • wyświetleń: 3062

[ZDJĘCIA] Konferencja na temat praw pacjenta

W piątek w Starostwie odbyła się konferencja na temat dobrych praktyk w realizacji praw pacjenta współorganizowana przez Rzecznika Praw Pacjenta, Związek Powiatów Polskich oraz Powiat Bielski.

Konferencja na temat praw pacjenta - 10.11.2017 · fot. Dawid Czernek / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


W związku z postępem medycyny, a także zwiększoną zachorowalnością rośnie wciąż ilość pacjentów różnego rodzaju placówek medycznych. Podnosi się także świadomość chorych co do praw, które przysługują im w czasie procesu leczenia. Dlatego tak ważne było dokładne omówienie tej tematyki przez specjalistów z zakresu praw pacjenta, jak również wymiana poglądów i spostrzeżeń między osobami zajmującymi się kontaktami z pacjentem na co dzień.

Widząc potrzebę stworzenia "przestrzeni dla wymiany spostrzeżeń i dyskusji merytorycznej" pojawił się projekt cyklu konferencji na temat dobrych praktyk w realizacji praw pacjenta współorganizowany przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz Związek Powiatów Polskich. Jednym z partnerów samorządowych, doceniając złożoność tematu i wagę problemu odpowiedniego podejścia do pacjenta, został powiat bielski.

Gospodyniami spotkania, które odbyło się dziś w budynku Starostwa, były Panie Katarzyna Adamiec -Członek Zarządu Powiatu oraz Lucyna Majewska, Naczelnik Wydziału Zdrowia. Całość szkolenia i moderowanie dyskusji należało do Pani Olgi Kozieł, ekspert zatrudnionej w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, za sprawy organizacyjne odpowiadała Pani Agata Jakubowicz oraz pracownice bielskiego Starostwa Wiesława Góralska i Jadwiga Mrowiec.

Na wspólną dyskusję zaproszono Dyrektorów Szpitali oraz Pełnomocników ds. Praw Pacjenta z różnych placówek medycznych woj. Śląskiego. W czasie blisko czterogodzinnego spotkania omówione zostały ogólne założenia praw pacjenta jako elementu systemu prawnego RP, kwestie realizacji świadczeń w stosunku do osób prawnie uprzywilejowanych, technicznych elementów realizacji praw pacjentów do dostępu do dokumentacji czy innych praktycznych aspektów pracy zarówno Urzędu Rzecznika Praw Pacjenta jak i Pełnomocników d.s. Praw Pacjentów w Szpitalach.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem wielu podmiotów opieki medycznej w województwie Śląskim. Obecni byli także dyrektorzy powiatowych placówek opieki medycznej.

Z dyskusji i opinii wyrażanych przez uczestników zarówno w czasie jak i po spotkaniu można wyciągnąć optymistyczne wnioski, iż dzięki tego typu okazjom do wymiany spostrzeżeń i uwag, możliwe będzie podniesienie jakości obsługi pacjenta i realizacji jego praw w czasie procesu leczenia.

D. Czernek

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.