czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2017
  • 17 listopada 2017
  • wyświetleń: 2488

Strażacy alarmują: rośnie liczba pożarów sadzy w kominie

Tylko od października na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego wybuchło już osiem pożarów sadzy w kominie.

Reklama

Rocznie Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowuje w granicach 100-120 takich pożarów. W trakcie użytkowania w przewodzie kominowym zbiera się sadza, która może się zapalić od płomieni z paleniska pieca czy kominka. Z zewnątrz widać wtedy snopy iskier, albo nawet płomienie ognia. W środku słychać trzaski, albo czuć dym.

Nowoczesne kominy z ceramicznym wkładem wytrzymują bezpiecznie temperaturę do 800 stopni Celsjusza, ale w czasie pożaru dochodzi ona do 1000 stopni C. Gdy komin pęknie, ogień wydostaje się na więźbę dachową lub stropy. Spalić się może część budynku, a sami strażacy w czasie dogaszania często muszą rozebrać część konstrukcji.

- Pożaru sadzy można uniknąć czyszcząc regularnie przewód kominowy. Zgodnie z przepisami właściciele budynków muszą to robić 2 razy w roku (w przypadku pieców gazowych i na olej opałowy) albo nawet 4 razy w roku (paliwo stałe np. węgiel czy drzewo) - informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

aka / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.