Wiadomości

  • 15 listopada 2017
  • wyświetleń: 3652

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Ligocie

W dniu 10 listopada społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie zgromadziła się w sali gimnastycznej, by obejrzeć program artystyczny, poświęcony wydarzeniu historycznemu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tegoroczna akademia została przygotowana przez uczniów koła teatralnego, którego opiekunem jest p. Marzena Kocoń.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Ligocie - 10.11.2017 · fot. Ewa Janusz


Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu, następnie jedna z uczennic, cytując słowa poety, wyjaśniła, czym jest niepodległość i dlaczego jest to tak ważne wydarzenie:
"NIEPODLEGŁOŚĆ"

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi - niepodległość.
 
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień - mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy - bez strachu spać.
Ono znaczy - spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
- w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.


Kolejnym punktem obchodów było obejrzenie prezentacji multimedialnej, dotyczącej historii naszego kraju, która w sposób bardzo przejmujący i obrazowy zilustrowała, jak długą drogę musieliśmy pokonać, by znów żyć w wolnej Polsce.

Przedstawienie faktów historycznych zaprezentowane w taki sposób, zaciekawiło wszystkich uczniów, nawet najmłodszych. W skupieniu i ciszy śledzili historyczny przebieg wydarzeń, a refleksja i zaduma wyrysowana była na niejednej twarzy.

Ostatnim punktem programu było zaprezentowanie przedstawienia pod tytułem "Pamięć". Fabuła osnuta była na wspomnieniach starszego mężczyzny, który jako mały chłopiec był świadkiem wspaniałego męstwa, odwagi oraz śmierci jednego z żołnierzy. Jego relacja z przebiegu tamtych wydarzeń była niezwykle wzruszającą historią.

Podczas uroczystego apelu zgromadzeni mogli także wysłuchać nieznanych i oryginalnych pieśni patriotycznych. Występ nagrodzony został gromkimi brawami, co bardzo ucieszyło młodych aktorów i solistów.

Z okazji święta została również zorganizowana wystawa książek historycznych z biblioteki szkolnej pt. "Jak to z Polską było", której pomysłodawczynią była p. Małgorzata Mola.

Marzena Kocoń

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.