Wiadomości

  • 16 listopada 2017
  • 20 listopada 2017
  • wyświetleń: 11930

Burmistrz: Czechowice-Dziedzice zyskają na zmianie producenta ciepła

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej burmistrz Czechowic-Dziedzic oraz prezes spółki miejskiej PIM wymieniali korzyści, które może przynieść zmiana producenta energii cieplnej w gminie. Nowym dostawcą ciepła może zostać spółka RCEkoenergia, która zaoferowała niższą niż Tauron Ciepło cenę.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim - 15.11.2017 · fot. czecho.pl


W ubiegłym tygodniu na naszym portalu opublikowaliśmy artykuł "Solidarność ostrzega: 200 osób z elektrociepłowni straci pracę", w którym związkowcy NSZZ "Solidarność" Tauron Ciepło wyrazili stanowczy sprzeciw planom zmiany źródła wytwarzania energii cieplnej.

Przypominamy, że 24 października Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach jednogłośnie przyjęła uchwałę intencją w tej sprawie. Radni zapalili zielone światło spółce PIM do rozmów z innym producentem ciepła. Według przygotowanego w tym roku przez firmę Energoprojekt audytu, zdecydowanie lepszą ofertę na dostawę ciepła w gminie Czechowice-Dziedzice przedstawiła spółka RCEkoenergia z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach, której właścicielem jest Grupa LOTOS S.A.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim - 15.11.2017
Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim - 15.11.2017 · fot. czecho.pl


- Audyt przygotowany przez firmę Energoprojekt jednoznacznie pokazał w jakim kierunku nas samorząd powinien zmierzać jeżeli chodzi o źródło ciepła systemowego. Obecne źródło ciepła ze spółki Tauron Ciepło jest dla nas i mieszkańców najmniej korzystne i dziwie się, że ktoś stara się to przedstawiać w krzywym zwierciadle - mówił Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Z przygotowanej przez katowicką firmę koncepcji systemu zagospodarowania w ciepło systemowe gminy Czechowice-Dziedzice wynika, że przy dokonaniu zmiany dostawcy ciepła ze spółki Tauron Ciepło na spółkę RCEkoenergia, gmina oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej, płaciliby mniejsze rachunki za ciepło. Nawet o 20 procent!

Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim - 15.11.2017
Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim - 15.11.2017 · fot. czecho.pl


Potwierdził to prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która w swoich zasobach posiada budynki, do których ciepło dostarcza spółka RCEkoenergia. - Mamy kilka budynków, które są zasilane przez źródło RCEkoenergia. Po zakupie nieruchomości zauważyliśmy, że firma RCEkoenergia potrafi produkować ciepło o 20 procent taniej niż Tauron Ciepło. Ruch władz miasta jest bardzo dobry i w pełni popieramy działania zmierzające do zmiany producenta ciepła - mówił prezes Adam Nocoń.

Prezes Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej zwrócił natomiast uwagę na obecne straty ciepła, które generowane są przez wymagającą modernizacji 3,5-kilometrową magistralę cieplną między elektrociepłownią EC2 a centrum miasta. Po zmianie dostawcy ciepła, kosztowny remont nie będzie konieczny, gdyż magistrala zostanie wyłączona z użytku.

Elektociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach
Elektociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Burmistrz Czechowic-Dziedzic ustosunkował się także do apelu związkowców spółki Tauron Ciepło, którzy twierdzą, że zmiana źródła wytwarzania ciepła może doprowadzić do likwidacji elektrociepłowni EC2 w Czechowicach-Dziedzicach, a co za tym idzie do redukcji 200 etatów.

- Mówienie, że elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach grozi likwidacja, jest grubo przesadzone. Gmina Czechowice-Dziedzice kupuje tylko 25 procent produkcji ciepła elektrociepłowni EC2. Pozostałe 75 procent ciepła przesyłane jest do Bielska-Białej. Nie można kreślić czarnych wizji, że przez naszą decyzję zakład EC2 zostanie zlikwidowany. To już rola i obowiązek spółki Tauron Ciepło stawić czoła potencjalnym zmianom - zakończył Marian Błachut.

Według wstępnych szacunków zmiana producenta ciepła w Czechowicach-Dziedzicach mogłaby nastąpić najwcześniej w sezonie grzewczym 2019/20.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.