czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 listopada 2017
  • wyświetleń: 3108

Czechowicka rada seniorów jedną z aktywniejszych rad w woj. śląskim

W ponad 30 samorządach na terenie województwa śląskiego, w tym także w Czechowicach-Dziedzicach, istnieją rady seniorów. Ich działaniu przyjrzało się Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Jest wiele problemów, z którymi borykają się rady, których pozytywny wpływ coraz bardziej widać w różnych miastach na terenie całego regionu.

Reklama

rada seniorów
Czechowicka rada seniorów jedną z aktywniejszych rad w woj. śląskim · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Stowarzyszenie Bona Fides realizuje projekt "Modelowe Rady Seniorów w woj. śląskim", w którym sprawdzało kondycję i perspektywy rozwoju rad seniorów w regionie. Projekt jest realizowany z środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

W regionie mamy taką trochę modę na tworzenie rad seniorów - mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides. - Każde miasto, zwłaszcza większej wielkości, chce mieć taką radę, ale niekoniecznie chce potem słuchać pomysłów seniorów i konsultować z nimi prowadzoną przez siebie politykę - dodaje.

Sami seniorzy, kiedy już zaangażują się w działalność społeczną, robią to całym sercem. - Nasze badanie wykazało, że rady seniorów skupiają bardzo aktywnych mieszkańców poszczególnych miast i mają ogromny potencjał. Jeżeli chodzi o ich działalność, to zajmują się m.in. wdrażaniem różnego rodzaju programów senioralnych, jak karta życia czy karta seniora, a także wszelkich możliwych rozwiązań skierowanych właśnie do osób starszych - mówi Wojciech Hrynaszkiewicz z Bona Fides. - Podstawowym ich zadaniem jest reprezentowanie interesów seniorów poprzez ścisłą współpracę z władzami gmin oraz organizacjami i instytucjami, które zajmują się właśnie kwestiami dotyczącymi seniorów - dodaje.

Gminna Rada Seniorów - 08.09.2016
Gminna Rada Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Dzięki dużemu zaangażowaniu członków rad seniorów, mogą się one pochwalić wieloma sukcesami. - W Czechowicach-Dziedzicach udało się nam wprowadzić lokalny program koperta życia czy obchody dnia seniora - mówi Edward Lesiewicz, przewodniczący tutejszej Rady Seniorów. Miasto, również na wniosek rady, konsultuje inwestycje infrastrukturalne, które powinny być przyjazne właśnie seniorom.

Praca w radzie seniorów ma charakter społeczny, kadencja trwa zazwyczaj 4 lata, rzadziej zdarzają się kadencje, które trwają 2, 3 lata. Niestety, rady seniorów napotykają w swoim działaniu na wiele problemów. Nie zawsze są postrzegane przez rządzących w mieście jako partner do współpracy. - Największym problemem wśród rad seniorów jest kwestia ich finansowania i pozyskiwania środków na bieżącą działalność. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zwroty pieniędzy za podróże służbowe w ramach wykonywania mandatu radnego - zaznacza Wojciech Hrynaszkiewicz z Bona Fides.

Co ciekawe, bywa że osoby starsze nie są przyjazne radom seniorów. Wynika to zazwyczaj z niewiedzy na temat funkcjonowania rad. - Seniorzy natrafiają też na niechęć innych seniorów, którzy uważają, że praca w radzie wiąże się z dodatkowym uposażeniem, co nie jest prawdą. Jest też grupa nieaktywnych seniorów, którzy tylko zgłaszają problemy i oczekują ich rozwiązania - podsumowuje Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides. 

Pełen raport można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.