Wiadomości

  • 22 listopada 2017
  • 2 grudnia 2017
  • wyświetleń: 5749

70. rocznica tragicznej śmierci kapitana Henryka Flamego "Bartka"

Za nami:

1 grudnia 1947 roku w Zabrzegu zamordowany został kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca grup leśnych VII Okręgu NSZ, Henryk Flame ps. "Bartek". W związku z 70. rocznicą zbrodni, w Czechowicach-Dziedzicach odbędą się uroczyste obchody upamiętniające postać "Bartka" i działających w jego zgrupowaniu żołnierzy.

71. rocznica mordu na żołnierzach z oddziału Henryka Flamego
71. rocznica mordu na żołnierzach z oddziału Henryka Flamego · fot. OKiR Grodków


W piątek 1 grudnia, czyli dokładnie 70 lat po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w gospodzie w Zabrzegu gdzie Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta Rudolfa Dadaka, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się premierowy pokaz filmu "Więzy krwi" w reż. Dariusza Walusiaka.

Na pokaz filmu zaprasza Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W pokazie wezmą udział: Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Walusiak, twórca filmu.

Uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci kapitana Henryka Flamego odbędą się w sobotę 2 grudnia. O godzinie 13.00 w kościele pw. Św. Katarzyny odprawiona zostanie msza święta. Następnie, około 14.00, nastąpi przemarsz na cmentarz, pod grób "Bartka", gdzie przewidziane są przemówienia, złożenie kwiatów oraz salwa honorowa Wojska Polskiego. Uroczystości, odbywające się pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, honorowym patronatem objął również Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. Organizatorami obchodów są: Instytut Pamięci Narodowej, Związek Żołnierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy".

Uroczystym obchodom towarzyszą inne wydarzenia. W niedzielę 26 listopada, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wystawiony spektakl pt. "Polska dziś woła nas".

flame

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.