czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2017
  • wyświetleń: 7280

[ZDJĘCIA] Jubileusz Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK

W sobotę, 25 listopada w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Jubileuszu 40-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Ludwika Hirszfelda przy ZF TRW w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Jubileusz klubu HDK PCK im. L. Hirszfelda przy ZF TRW w Czechowicach-Dziedzicach - 25.11.2017 · fot. Jerzy Zużałek


Pełniący rolę gospodarza, prezes Klubu, Lucjan Martyniak serdecznie przywitał wszystkich honorowych dawców krwi, prezesów Klubów HDK PCK z Rejonu Bielskiego, sponsorów, a w szczególności zacnych gości w osobach: przewodniczącego Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, Sławomira Kaczyńskiego, dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Stanisława Dyląga, Kierownika Oddziału Terenowego RCKiK w Bielsku-Białej, Gabrielę Gorol, prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej, Bogdana Ogrockiego, przewodniczącego Rejonowej Rady Krwiodawstwa PCK w Bielsku-Białej, Jerzego Zużałka, burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej, Krzysztofa Bergela, dyrektora PKM, Jana Matla oraz dyrektorów ZF TRW: Szymona Puśleckiego i Rafała Nogę.

Klub HDK PCK im. Ludwika Hirszfelda przy ZF TRW powstał w 1977 r., a jego założycielami byli Edward Stachnik, Roman Wobik, Józef Chmura i obecny prezes Lucjan Martyniak. Wówczas był to zakład FSM nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach. Zmiany gospodarcze i przekształcenia spowodowały, że Klub funkcjonował przy różnych zakładach zlokalizowanych przy ul. Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach, ale zawsze pełnił podstawową role, tj. skupiał w swoich szeregach krwiodawców i organizował zbiórki krwi, żywności i pieniężne z przeznaczeniem na pomoc dla najuboższych. W latach 90-tych ubiegłego wieku Klub przyjął nazwę im. Ludwika Hirszfelda, profesora, który oznaczył grupy krwi symbolami A, B, O, AB oraz czynnik Rh. Klub w obecnej chwili liczy 56 krwiodawców, w większości z tytułem Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, krwiodawców odznaczonych Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi RP, odznakami "Honorowy Dawca Krwi -Zasłużony dla Zdrowia Narodu" oraz Odznakami Honorowymi PCK.

Akcje oddawania krwi oraz szpiku kostnego organizowane są na Placu Jana Pawła II oraz w Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, wcześniej również w Zespole Szkół Silesia, a także w Zabrzegu i Ligocie. Każdego roku Klub we współpracy z Klubem HDK PCK przy Urzędzie Miejskim pozyskuje około 200 litrów krwi, a w akcjach uczestniczy od 400 do 500 dawców.

Podczas akademii 5 honorowych krwiodawców zostało odznaczonych przez Sławomira Kaczyńskiego Odznaką Honorową PCK różnych stopni. Odznaką Honorową PCK I stopnia zostali odznaczeni - Bogdan Ogrocki i Lucjan Martyniak, III stopnia - Sławomir Mazur, natomiast IV stopnia - Danuta Jaromin i Sławomir Stasicki. Z kolei Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Ludwika Hirszfelda przy ZF TRW wręczył pamiątkowe medale instytucjom i osobom współpracującym i pomagającym w działalności Klubowi na przestrzeni wspomnianych 40 lat.

Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Lucjan Martyniak

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.