czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 listopada 2017
  • wyświetleń: 4021

[ZDJĘCIA] Historia Henryka Flamego "Bartka" na scenie MDK-u

W dniu 26 listopada 2017 r. w Czechowicach-Dziedzicach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury został wystawiony spektakl pt. "Polska dziś woła nas".

Reklama

Historia Henryka Flamego "Bartka" na scenie MDK-u - 26.11.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Widowisko zostało przygotowane przez amatorski Teatr JaNowy, działający przy parafii pw. św. Macieja w Andrychowie. Autorzy piszą o swojej sztuce: "To widowisko o młodych ludziach, którzy autentycznie żyli wartościami "Bóg, honor, Ojczyzna" i którzy w imię tych wartości podjęli walkę z ideologią zła ubraną w fałszywe hasła o "wolności", "dobrobycie", o "służbie narodowi"." Kanwą przedstawienia jest historia Zgrupowania Partyzanckiego NSZ "Bartka", które działało na ziemi cieszyńskiej i żywieckiej w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Wśród widzów widowiska znaleźli się przedstawiciele rodzin bohaterów tej historii, a szczególną okolicznością tego wydarzenia jest 70. rocznica śmierci kpt. Henryka Flame "Bartka", który został zamordowany 1 grudnia 1947 r. w Zabrzegu.

Przy okazji tego wydarzenia Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński Zbigniew Chmielniak wręczył wyróżnienia w postaci krzyży partyzanckich - z okazji 25. rocznicy Związku Żołnierzy NSZ - Burmistrzowi Czechowic-Dziedzic Marianowi Błachutowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Damianowi Żelaznemu oraz - z okazji 75. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych - ppor. Stefanowi Sieklińskiemu ps. "Stefek" - żołnierzowi oddziału kpt. H. Flame oraz Wojciechowi Gruszczykowi - członkowi Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy", zaangażowanemu w pielęgnowanie pamięci o losach żołnierzy niezłomnych.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.