czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2017
  • 11 grudnia 2017
  • wyświetleń: 2346

Jesienna Szkoła Profilaktyki - co jeszcze przed nami?

Za nami:

Jesienna szkoła profilaktyki to gminny projekt zakładający edukację publiczną poprzez łączenie oddziaływań w zakresie profilaktyki alkoholowej z działaniami zapobiegającymi innym uzależnieniom od środków psychoaktywnych oraz uzależnieniom behawioralnym.

Reklama

Podejmowanie wielowymiarowych działań w zakresie przemocy i cyberprzemocy, oraz kształtujących umiejętności interpersonalne i społeczne w ramach cyklu szkoleń, warsztatów, spotkań, prelekcji dla różnych grup odbiorców, które odbywają się każdego roku jesienią.

W bieżącym roku Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom przygotowało szkolenie kaskadowe dla kadry pedagogicznej wszystkich szkół podstawowych w Gminie. Tematem szkolenia prowadzonego przez Marka Szczotkowskiego były "Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży". Szkolenie aktualnie odbywa się w poszczególnych szkołach i przygotowuje kadrę pedagogiczną szkół do wczesnego rozpoznawania takich zagrożeń jak sięganie przez dzieci po środki psychoaktywne i dopalacze, wchodzenie w uzależnienie od Internetu czy smartfonów. Będą omawiane także niepokojące treści dostępne w sieci internetowej, które mają bezpośredni wpływ na seksualizację młodego pokolenia.

Kolejnym szkoleniem, które odbywa się tej jesieni jest szkolenie przygotowujące nauczycieli do prowadzenia programu profilaktycznego "Spójrz Inaczej". Grupa 15 nauczycieli pracujących na terenie gminy Czechowice-Dziedzice otrzymała możliwość nieodpłatnego podniesienia swoich kwalifikacji i umiejętności pracy z dziećmi poprzez uczestnictwo w trwającym 50 godzin szkoleniu. Program realizowany jest we wszystkich szkołach gminnych i jest doskonałym narzędziem do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dzięki życzliwości Dyrektor Bożeny Głąbek szkolenie aktualnie odbywa się w Szkole Podstawowej Nr4.

Jesienna Szkoła Profilaktyki


7 grudnia odbędą się warsztaty dla młodzieży oraz ogólnodostępne spotkanie dla rodziców pt. "Cyberzagrożenia. Czego jeszcze nie wiemy?". Wykład odbędzie się w krypcie pod Kościołem św. Barbary w Czechowicach- Dziedzicach, o godzinie 19.00, a poprowadzą go wykładowcy akademiccy- prof. dr hab. Józef Bednarek i dr Anna Andrzejewska. To spotkanie adresowane jest do wszystkich rodziców, opiekunów, dziadków, a także nauczycieli czy wychowawców. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń wypływających z użytkowania nowych technologii. Cyberświat oprócz szans i możliwości może być też źródłem niebezpieczeństw. Do takich niebezpieczeństw zaliczają się zaburzenia użytkowania Internetu, gier czy portali społecznościowych. Rzeczywistość wirtualna dla wielu młodych ludzi staje się alternatywą dla realnego świata i realnych relacji. Bardzo ważne jest wychwycenie momentu, kiedy zabawa, szukanie informacji czy czat z osobą siedzącą po drugiej stronie komputera zaczynają zastępować rozmowę i spotkanie z drugim człowiekiem. Uczestnictwo w spotkaniu jest nieodpłatne. Nie są konieczne wcześniejsze zapisy.

Jesienna Szkoła Profilaktyki


Natomiast 11 grudnia, w godz. 10.00-13.00, w Urzędzie Miejskim odbędą się warsztaty pt. "Moda na bycie FIT, a zdrowie", które poprowadzi mgr Elżbieta Zarębska - trener i sędzia kulturystyki i Fitness. Pedagog, dietetyk, promotor aktywnego i zdrowego stylu życia. W czasie warsztatów odpowiemy sobie na pytanie gdzie leży granica między dbaniem o formę i dobre samopoczucie, a gdzie zaczyna się fitorekscja, czyli obsesja na punkcie bycia fit. Uczestnictwo w spotkaniu jest nieodpłatne, jednak warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza rejestracja w Biurze ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego (tel. 32 214 7161, 32 2147177).

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.