czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2017
  • wyświetleń: 4329

[ZDJĘCIA] Spotkanie z Andrzejem Rozpłochowskim w ZSTiL

W listopadzie w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach - Dziedzicach miało miejsce interesujące spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z opiekunami spotkali się z Andrzejem Rozpłochowskim, znanym działaczem opozycji w okresie PRL-u, jednym ze współtwórców śląskiej "Solidarności".

Reklama

Spotkanie z Andrzejem Rozpłochowskim w ZSTiL - 16.11.2017 · fot. Alina Macher / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Prelegent opowiadał o swoim życiu, jego pracy w Hucie Katowice, działalności opozycyjnej. Był represjonowany, prześladowany, szykanowany przez władze reżimu komunistycznego. W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w swoim zakładzie pracy, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej "Solidarności". Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu - Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Rok później oskarżono go o działania antypaństwowe, " o próbę obalenia siłą ustroju PRL". Przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa - Mokotów, nie został nigdy osądzony, zwolniony na mocy amnestii dopiero w lipcu 1984.

Pozostał niezłomny, wierny swoim ideałom, wytrwały i konsekwentny, zawsze mający swoje zdanie, z przekonaniem broniący własnych, nierzadko kontrowersyjnych poglądów.

W 2011 Stowarzyszenie Pokolenie wydało napisaną przez Andrzeja Rozpłochowskiego publikację wspomnieniową pt. "Postawią Ci szubienicę", która m.in. obnaża mechanizmy manipulacji dokonywanych w latach osiemdziesiątych przez PZPR,, Służbę Bezpieczeństwa i reżimowe media - np. metody dezinformacji, wzbudzania wewnętrznych konfliktów czy rozbijania jedności tworzących się struktur związku. W 2013 ukazał się jej drugi tom.

Młodzież z zaciekawieniem przez dwie godziny słuchała historii życia Andrzeja Rozpłochowskiego, który również odpowiadał na pytania.

Za przyjazd do Czechowic-Dziedzic, wspomnienia i przygotowaną prelekcję Andrzejowi Rozpłochowskiemu podziękował członek Zarządu Powiatu Bielskiego Stanisław Pięta.

Alina Macher

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.