Wiadomości

  • 7 grudnia 2017
  • wyświetleń: 3877

[ZDJĘCIA] Warsztaty matematyczne w Szkole Podstawowej nr 4

W Szkole Podstawowej nr 4, w ramach grantowego projektu "Postaw na Matematykę", odbyły się warsztaty matematyczne. Uczestniczyli w nich uczniowie klas czwartych, a prowadził Andrzej Ciopiński, pracownik UNIKIDSu - Uniwersytetu Dziecięcego w Bielsku-Białej.

Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach - 12.2017 · fot. Szkoła Podstawowa nr 4 / www.um.czechowice-dziedzice.pl


Głównym tematem zajęć była "Zamiana trudnych zadań na łatwe z wykorzystaniem tzw. Matematyki Singapurskiej'". Na warsztatach uczniowie zapoznali się z prostymi metodami "Matematyki Singapurskiej" bardzo ułatwiającymi rozwiązywanie pozornie trudnych zadań. Po krótkim wykładzie czwartoklasiści z sukcesem rozwiązywali zadania.

Oprócz zamiany zadań trudnych na łatwe, uczniowie bawili się liczbami, rozwiązując ciekawe zagadki. Aby obliczać działania i szybko podawać wyniki wykładowca pokazał kilka matematycznych sztuczek, które ułatwiają liczenie. Warsztaty organizowane przez UNIKIDs, a prowadzone przez Andrzeja Ciopińskiego, były bardzo ciekawe. Czwartoklasistom podobało się, gdy wykładowca czarował ich matematyką.

Następnie uczniowie klas piątych "Czwórki" pojechali do Bielska-Białej, do siedziby UNIKIDSu. Na uczniów czekał Andrzej Ciopiński, który miesiąc wcześniej gościł w naszej szkole. Zaprosił nas na wykład połączony z warsztatami pt: "Czy rozum może być szybszy od kalkulatora?".

Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w auli. Podobało im się, że mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Podczas wykładu przedstawiono im metody liczenia i pokazano jak można szybko, w pamięci, pomnożyć sześciocyfrową liczbę przez siedmiocyfrową.

Piątoklasiści uważnie słuchali, robili notatki. Byli bardzo zaangażowani, aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Sprawnie liczyli, szybko podawali wyniki.

Podsumowując zajęcia zapamiętajmy ważne stwierdzenie:"Matematyka nazywana jest królową nauk. Dobrze ją znać, a jeszcze lepiej znać ją i lubić!".

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

MBank, mFundacja

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.