Wiadomości

  • 10 grudnia 2017
  • wyświetleń: 6479

[WIDEO] Wyjątkowa tradycja we wsi przy Jeziorze Goczałkowickim

Za nami:

Zgodnie z tradycją, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia w Łące koło obchodzony jest odpust ku czci św. Mikołaja, patrona kościoła. Również w tym roku, 10 grudnia, po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wyjdą bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.W skład każdej bandy wchodzą: święci, tj. ksiądz, biskup i Mikołaj, banda: diabły, kozy, śmiertki, a także Żyd i baba oraz orkiestra. Każda z postaci odgrywa jakąś rolę. I tak, zadaniem świętych jest przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych pieśni o Świętym Mikołaju, a także wręczenie dzieciom cukierków. Po ich wyjściu do domu wpadają diabły, kozy i śmiertki, które porywają kobiety do tańca.

Ostatni wkraczają Żyd - podejmuje próby handlowania z gospodarzami - oraz baba - musi zapewnić swoim kompanom pożywienie. Całość urozmaicają przygrywki orkiestry.

Bandy Mikołajowe w Łące - 11.12.2016 · fot. pless.pl

BM / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Święta Bożego Narodzenia 2017" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.