czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 grudnia 2017
  • wyświetleń: 3930

Skontrolowano wulkanizatorów, są mandaty za brak paragonów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na terenie naszego województwa (w tym w Czechowicach-Dziedzicach) skontrolowania prawie 300 zakładów wulkanizacyjnych. Wystawili ponad 70 mandatów na blisko 34 tys. zł za sprzedaż usług z pominięciem kasy fiskalnej.

opony, deszcz, ogumienie
Skontrolowano wulkanizatorów, są mandaty za brak paragonów · fot. sxc.hu


Akcję Opona mundurowi rozpoczęli już w połowie listopada, gdy rozpoczął się sezon wymiany opon. Funkcjonariusze KAS postanowili sprawdzić, czy zakłady wulkanizacyjne wydają paragony fiskalne za usługi wymiany opon. Mundurowi pojawili się w zakładach wulkanizacyjnych w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Tychach, Pszczynie, Bytomiu, Świętochłowicach, Knurowie, Zabrzu, Będzinie, Częstochowie, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Bielsku-Białej oraz Czechowicach-Dziedzicach. W sumie skontrolowali blisko 300 punktów.

W wyniku kontroli wystawili 73 mandaty karne za usługi wymiany opon z pominięciem kasy fiskalnej. Z tytułu wymierzonych kar do budżetu państwa wpłynie prawie 34 tys. złotych.

- Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, dokonana przez podatnika, który jest zobowiązany do jej stosowania, stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu - wyjaśnia Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak dodaje, tak surowej odpowiedzialności należy się spodziewać, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany, albo jej stale nie używa lub robi to rzadko. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe.

Grażyna Kmiecik zwraca również uwagę, że brak wydruku z kasy fiskalnej w sposób znaczący utrudnia złożenie reklamacji w przypadku wadliwie wykonanej usługi przez punkt usługowy.

aka / czecho.pl, źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.