Wiadomości

  • 31 grudnia 2017
  • wyświetleń: 6229

Czechowiczanin Mateusz Wróbel wydał powieść pt. "Nie Próbuj"

Mateusz Wróbel, nauczyciel języka polskiego z Czechowic-Dziedzic napisał powieść pt. "Nie Próbuj". Książka znalazła się już na rynku wydawniczym, dostępna jest w największych księgarniach internetowych, a w najbliższym czasie będzie ją można nabyć także w księgarniach stacjonarnych w całym kraju.

Mateusz Wróbel
Czechowiczanin Mateusz Wróbel wydał powieść pt. "Nie Próbuj" · fot. Karolina Wróbel


Od stycznia 26-letni czechowiczanin rozpoczyna trasę promocyjną książki, poczynając od rodzimych Czechowic przez Bielsko, Pszczynę, Tychy, Katowice, Gliwice i później dalej w Polskę. Autor będzie promować powieść "Nie próbuj" również w trakcie tzw. koncerto-wieczorków zespołu muzycznego Horyzontalni, którego skład (Mateusz Wróbel, Marcel Kosakowski i Michał Łukowicz) pokrywa się ze składem katowickiej grupy poetyckiej Horyzont. W grudniu wydana została druga książka poetycka grupy pt. "Bulgot".

- Trasa koncertowa zespołu, w ramach którego wykonujemy własne teksty poetyckie w aranżacji muzycznej, będzie właśnie promowała wspomniany "Bulgot", ale również moją debiutancką powieść "Nie próbuj" - zapowiada Mateusz Wróbel.

powieść nie próbuj


Mateusz Wróbel (ur. 13 lutego 1991 r. w Bielsku - Białej) - mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. Swoje pierwsze próby literackie rozpoczął wcześnie, bo już w wieku 11 lat. Pierwsza książka poetycka, z młodzieńczymi jeszcze tekstami autora pt. "Mrok", została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach w 2003 r.

Ukończenie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach zbiegło się z publikacją kolejnego zbioru wierszy "Ekshumacja" (2011 r.), który już za rok doczekał się dodruku.

Początkiem października 2011 r. Mateusz Wróbel rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na specjalności nauczycielskiej. W tym samym roku poznał Marcela Kosakowskiego i Michała Łukowicza (również studentów tegoż wydziału), z którymi 21 marca 2012 r. rozpoczął zorganizowaną działalność poetycką w Katowicach w ramach założonej grupy poetyckiej "Horyzont". Założona formacja poetycka szybko zyskała sobie rozgłos dzięki szeroko zakrojonym tzw. "akcjom poetyckim" na miarę awangardowych grup poetyckich dwudziestolecia międzywojennego, z których najgłośniejsza i najbardziej skandaliczna (nosiła miano "Mistyfikacji") odbyła się 20 grudnia 2012 r. na deskach Teatru Korez. Poeci "Horyzontu" doczekali się w 2013 r. zbiorczej książki poetyckiej pt. "Reerekcja" wydanej przez Bibliotekę Śląską w Katowicach.

Początkiem 2013 r. Mateusz Wróbel został perkusistą i współtwórcą tekstów w zespole muzycznym "Horyzontalni", składającym się z twórców formacji "Horyzont". Muzycy wykonują utwory w stylistyce autorskiego nurtu rock’n’lyric, skupiającego się na rockowej oprawie utworów poetyckich twórców wchodzących w skład zespołu.

W lipcu 2015 r. Mateusz Wróbel ukończył studia magisterskie, broniąc pracę dyplomową pt. "Wiara z Bogiem w tle. Religijność podmiotu lirycznego w twórczości Marcina Świetlickiego". We wrześniu 2017 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel języka polskiego w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.