Wiadomości

  • 12 stycznia 2018
  • 13 stycznia 2018
  • wyświetleń: 6595

Nad DK-1 będzie nowa kładka dla pieszych? Dziś jest tu niebezpiecznie

Gmina Goczałkowice-Zdrój wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o budowę kładki na drodze krajowej nr 1 na wysokości skrzyżowania z ulicą Borowinową i Dębową.

DK1, DK-1, Goczałkowice, przejście, droga
Obecne przejście dla pieszych przez DK-1 w Goczałkowicach-Zdroju · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Teczka z pismami i interwencjami w sprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zagrożeń na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach z drogą krajową nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju jest gruba. I każdego roku zwiększa swoją objętość.

- Natężenie ruchu na tym odcinku DK 1 jest ogromne i wiele wskazuje na to, że nadal będzie nasilać się. W efekcie coraz trudniej i niebezpieczniej przemieszczać się z Kolonii Brzozowej i Borek do centrum miejscowości i dalej. Z roku na rok w tej części miejscowości odnotowuje się coraz więcej wypadków, w tym wypadków śmiertelnych. Taki stan rzeczy to już nie tylko statystyka w skali regionalnej, to niezmiernie ważny problem społeczny. Tu chodzi o bezpieczeństwo, o zdrowie i życie ludzkie, o warunki egzystencji, o codzienne funkcjonowanie w otoczeniu stałych i wciąż rosnących zagrożeń - przedstawia problem Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój.

DK1, DK-1, Goczałkowice, przejście, droga
Przejście dla pieszych przez DK-1 w Goczałkowicach-Zdroju · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Urząd zwraca uwagę, że układ przestrzenny gminy jest bardzo niekorzystny. - Na obszarze Goczałkowic-Zdroju droga krajowa nr 1 ma przebieg południkowy natomiast układ urbanistyczny miejscowości i jej głównych ciągów komunikacyjnych jest równoleżnikowy. Wszystkie skrzyżowania z drogą krajową nr 1, zarówno czynne jak i zamknięte są jednopoziomowe i wyjątkowo niekorzystnie ukształtowane (spadki, łuki poziome, brak widoczności), co powoduje, że miejsca te są bardzo niebezpieczne. Przemieszczanie się z jednej strony miejscowości na drugą obciążone jest stałym, bardzo wysokim ryzykiem utraty zdrowia i życia - słyszymy od sekretarz gminy.

Po wstępnych rozmowach, w grudniu 2017 roku gmina wystąpiła pisemnie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wpisanie do Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zadania inwestycyjnego mającego na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminie Goczałkowice-Zdrój.

Konkretnie chodzi o budowę kładki w rejonie skrzyżowania z ulicami Borowinową oraz Rolną/Dębową. Do wniosku dołączono szkice wskazujące ewentualną potencjalną lokalizację wnioskowanego zadania, w czterech wariantach. Zadeklarowano również wolę współdziałania w zakresie pozyskania terenu na potrzeby tej inwestycji oraz regulacji stanów prawnych. Ponadto zasugerowano ewentualną partycypację w kosztach przygotowania zadania do realizacji i pozyskania terenu.

Lokalizacja:

- Skrzyżowanie drogi krajowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju z ulicami Borowinową oraz Dębową spełnia wszystkie kryteria miejsca niebezpiecznego określone w rządowym Programie. W ocenie gminy ujęcie wnioskowanego zadania w tymże Programie jest w pełni uzasadnione. Inwestycja taka to jedyny, skuteczny sposób ochrony użytkowników dróg, a w szczególności tzw. niechronionych użytkowników drogi, czyli pieszych i rowerzystów. Na takim rozwiązaniu skorzystają wszyscy, a wiec zarówno osoby przemieszczające się z jednej części gminy na drugą jak i kierowcy poruszający się drogą krajową nr 1 - zapowiada Maria Ożarowska.

aka / czecho.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.