Wiadomości

  • 3 lutego 2018
  • 5 lutego 2018
  • wyświetleń: 7772

[ZDJĘCIA] Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum

21-letni Polonez 1500, który przez ostatnią dekadę służył strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice, trafił do Muzeum Ratownictwa OSP w Krakowie.

Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum - 14.01.2018 · fot. OSP Czechowice


Samochód operacyjno-gospodarczy Polonez 1500 służył Ochotniczej Straży Pożarnej Czechowice w Czechowicach-Dziedzicach przez ponad 10 lat. Pozyskany w 2007 roku z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej 10-letni wówczas nabytek zapisał poczesne miejsce w prawie 120. letniej historii tej jednostki, wykorzystywany przez czechowickich strażaków zarówno w działaniach operacyjnych i rozpoznawczych, jak również gospodarczych.

- Po prawie 21-letnim okresie eksploatacji tego samochodu dalsze jego utrzymanie i naprawy okazały się już nieopłacalne i konieczne stało się, również ze względów bezpieczeństwa, wycofanie pojazdu z podziału. Eksponowany w zestawieniu sprzętu na stronie internetowej OSP Czechowice dostrzeżony został przez Prezesa Muzeum Ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krakowie, który zwrócił się listem intencyjnym do OSP Czechowice o rozważenie możliwości przekazania pojazdu do zbiorów muzealnych po zakończeniu jego eksploatacji. Przychylając się do treści tego pisma Zarząd OSP Czechowice podjął uchwałę o przekazaniu samochodu Polonez 1500 do krakowskiego Muzeum, motywując ją stanowieniem cząstki historii jednostki w idei niesienia samarytańskiej pomocy bliźniemu - czytamy na stronie OSP Czechowice.

Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum - 14.01.2018
Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum - 14.01.2018 · fot. OSP Czechowice


Skromna uroczystość przekazania samochodu odbyła się w garażach strażnicy OSP Czechowice w niedzielę 14 stycznia 2018 roku. W obecności członków Zarządu OSP kluczyki do pojazdu Prezesowi Muzeum Ratownictwa OSP w Krakowie Łukaszowi Pieniążkowi przekazał Prezes OSP Czechowice Krzysztof Szary wspólnie z Przewodniczącym Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w Bielsku-Białej, jednocześnie Wiceprezesem OSP Czechowice Zbigniewem Waloszczykiem, który wręczył Zastępcy Dyrektora Muzeum inż. Edwardowi Jaglarzowi symboliczny Akt Przekazania eksponatu do Muzeum.

Ponadto swój pojazd, po którym zostało puste miejsce w garażu czekające na uzupełnienie, żegnali strażacy: Janusz Uszok - Radny Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, jednocześnie Przewodniczący Rady Osiedla "Tomaszówka" i członek OSP Czechowice, Dariusz Brandys - Naczelnik OSP, Łukasz Dolecki - Sekretarz Zarządu, Bogusław Granda - Skarbnik Zarządu, Członkowie Zarządu - Bogdan Ogrocki, Michał Szylder oraz Leszek Zięba - Członek Komisji Rewizyjnej OSP.

Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum - 14.01.2018
Strażacy z OSP Czechowice przekazali Poloneza do muzeum - 14.01.2018 · fot. OSP Czechowice


Polonez 1500 to nie pierwszy egzemplarz sprzętu OSP Czechowice eksponowany w zbiorach muzealnych. W mysłowickim Centralnym Muzeum Pożarnictwa znajduje się samochód produkcji amerykańskiej GMC 353 przekazany jednostce w 1946 roku z tzw. demobilu, dostosowany przez czechowickich strażaków systemem gospodarczym do celów gaśniczych, przekazany po 26 latach służby do OSP Rudzica, a następnie do zbiorów muzealnych.

OSP Czechowice to nie tylko statutowa działalność operacyjna, ale również pielęgnowanie swoich korzeni poprzez dbałość o historię jednostki prowadząc aktywną działalność w Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP oraz szeroko rozwinięty ruch kronikarsko-dokumentacyjny i wydawniczy.

ab / czecho.pl

źródło: ospczechowice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.