Wiadomości

  • 4 lutego 2018
  • wyświetleń: 6623

W marcu zacznie obowiązywać zakaz handlu. Zobacz, w które niedziele

Już za miesiąc zacznie obowiązywać nowa ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Po raz pierwszy sklepy zgodnie z wolą ustawodawcy zostaną zamknięte w niedzielę 11 marca. Publikujemy kalendarz, który ułatwi planowanie zakupów w 2018 roku.

lidl
W marcu zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedzielę · fot. pless.pl


30 stycznia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczająca handel w niedziele. - Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska podczas uroczystości.

- Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować - powiedziała Rafalska.

Minister zaznaczała, że obecnie rodziny cierpią na deficyt czasu. Wolna niedziela będzie więc oznaczała wspólne spędzanie czasu z dziećmi czy rodzinne uprawianie turystyki i sportów, uczestniczenie w kulturze.

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

kalendarz niedziele
fot. mpips.gov.pl

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.