Wiadomości

  • 14 lutego 2018
  • wyświetleń: 1913

Zeznanie podatkowe - PIT online bez tajemnic

Artykuł sponsorowany:

Obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego dotyczy każdego podatnika w Polsce - niewywiązanie się z niego pociąga za sobą poważne konsekwencje. Dzięki nowoczesnym narzędziom online można uporać się z nim biegle i bez problemów - dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej metodzie rozliczeń.

Elektroniczny PIT - dlaczego warto?

Elektroniczne PIT-y cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością - pit 2017 online za 2016 r. złożyło ponad 8 mln osób. Największymi zaletami omawianego rozwiązania są oszczędność czasu, prostota rozliczenia oraz możliwość szybszego uzyskania zwrotu nadpłaty. Na rynku wybór programów do rozliczania PIT-ów online jest obecnie bardzo duży, dlatego też kluczową rolę przy wyborze narzędzia odgrywa jego funkcjonalność. Składa się na nią wiele elementów, w tym m.in. zgodność z obowiązującymi aktualnie przepisami, intuicyjna obsługa, sprawny system wyliczania kwoty podatku i ulg, korekta błędów oraz opcja doboru formularzy.

PIT online - jakie dane są potrzebne?

Jak rozliczyć pit online 2018? Z programem pitax.pl/pit-online sprawa jest prosta. Potrzebne są następujące informacje:
  • numer PESEL/NIP - czyli identyfikator podatkowy,
  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu za lata 2016 r. i 2017 r.,
  • adres e-mail, na który zostanie przysłane Urzędowe Poświadczenie Odbioru będące oficjalnym dokumentem urzędowym potwierdzającym złożenie zeznania.

Ważne: przed wpisaniem powyższych danych do formularza należy upewnić się, że są one właściwe. Program koryguje błędy w wyliczeniach, ale nie jest w stanie zweryfikować poprawności danych osobowych użytkownika oraz podanych przez niego kwot przychodu.

PIT online - za darmo dla wszystkich

W praktyce darmowy pit online dostępny jest dla każdego, kto zdecydował się na elektroniczną formę rozliczenia PIT. Zazwyczaj nie ma konieczności instalowania go na dysku twardym komputera, ponieważ obsługiwany jest z poziomu przeglądarki internetowej. Dobre programy są wyposażone w zabezpieczenia skutecznie chroniące dane użytkownika.

Bez podpisu elektronicznego

Od podatników wysyłających roczne zeznanie podatkowe online podpis elektroniczny nie jest wymagany. Oczywiście jeśli ktoś go posiada, jak najbardziej może z niego skorzystać, jeżeli zaś nie - w zupełności wystarczą wymienione powyżej dane, czyli tzw. podpis online.

Rozliczenie w terminie

Na formularze PIT-37 urzędy skarbowe czekają do 30 kwietnia - na tych drukach rozlicza się zdecydowana większość podatników w Polsce. Pozostali muszą przestrzegać innych terminów - w zależności od tego, jaki formularz składają, np. PIT-28 musi trafić do fiskusa do końca stycznia. Zeznanie za 2017 r. trzeba wysłać do urzędu właściwego dla podatnika wg jego miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2017 r.