czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 lutego 2018
  • 18 lutego 2018
  • wyświetleń: 5470

Sala do Terapii Integracji Sensorycznej powstała w PP nr 11

W Przedszkolu Publicznym nr 11 w Czechowicach-Dziedzicach powstała dodatkowa sala do prowadzenia zajęć z Terapii Integracji Sensorycznej. Z zajęć terapeutycznych będą tam korzystały nie tylko dzieci z "11", ale również innych przedszkoli prowadzonych przez gminę.

terapia sensoryczna
Sala do terapii integracji sensorycznej · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Terapia integracji sensorycznej jest niezwykle istotna, szczególnie dla dzieci posiadających Orzeczenie o Potrzebie Kształcenia Specjalnego oraz Opinie o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju. Warto zauważyć, że zajęciami z zakresu SI objętych zostanie 17 dzieci uczęszczających do różnych przedszkoli w naszym mieście, 14 dzieci z PP11, a docelowo możliwe będzie również objęcie terapią uczniów ze szkół naszej gminy. Obecnie trójka nauczycieli zdobywa odpowiednie kwalifikacje, dające możliwość prowadzenia Terapii SI.

Integracja Sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych, czyli wszystkich bodźców. Mózg w reakcji na bodziec otrzymuje informację ze zmysłów, a następnie dokonuje segregacji, rozpoznania i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. U dzieci z zaburzoną integracją dochodzi do niepoprawnego rozpoznania i segregacji impulsów, skutkujących nieodpowiednią bądź zaburzoną reakcją.

terapia sensoryczna
Sala do terapii integracji sensorycznej · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Terapia SI usprawnia pracę systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego. Podczas zajęć terapeuta stymuluje zmysły oraz usprawnia funkcjonowanie m.in. motoryki dużej, motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej. Prowadzenie zajęć terapii SI prowadzi do poprawy jakości życia dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Zakres prac, w ramach których powstała nowa sala w PP nr 11, obejmował zagospodarowanie części szatni, poprzez postawienie ścianki działowej, wykonanie bezpiecznej podłogi, zabezpieczenie grzejników, remont instalacji elektrycznej oraz zakup specjalistycznego sprzętu. Wszystkie te prace możliwe były dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Czechowicach Dziedzicach oraz Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Nieocenioną pomocą była również działalność rodziców biorących czynny udział w akcji prowadzonej przez TESCO - "Decydujesz, pomagamy".

ab / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.