czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 lutego 2018
  • 23 marca 2018
  • wyświetleń: 7093

Ekstremalna Droga Krzyżowa - po raz trzeci startuje z Czechowic-Dziedzic

Za nami:

23 marca z Czechowic-Dziedzic wystartuje Ekstremalna Droga Krzyżowa. Będzie to trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


Założenia idei EDK brzmią nierealnie, a już na pewno nie kojarzą się z typowym nabożeństwem drogi krzyżowej. Uczestnicy (koniecznie osoby pełnoletnie) w milczeniu, nocą i do tego najlepiej samotnie mają pokonać kilkadziesiąt kilometrów trasy. Mimo, iż brzmi to mało zachęcająco, to w zeszłym roku na trasach drogi w Czechowicach-Dziedzicach można było spotkać ponad 70 osób, które podjęły to wyzwanie. Udział wzięły zarówno kobiety jak i mężczyźni, młodsi jak i wielu starszych.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


Patrząc na ten globalny fenomen to liczby robią wrażenie: blisko 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. - EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca Szlachetnej Paczki.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


Na głównej stronie www.edk.org.pl można znaleźć blisko 400 tras - nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka - dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników (także w Czechowicach) wyruszy w drogę 23 marca.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


Mimo, iż trasy nie są w jakikolwiek sposób zabezpieczone, a poszczególne rejony nie są organizatorami całości przedsięwzięcia ta forma pobożności zyskuje wielu sympatyków. W roku ubiegłym w Rejonie Czechowice-Dziedzice były dostępne dwie trasy - dłuższa 67km i krótsza 46km. Pierwsza to prawdziwe wyzwanie tylko dla zaprawionych osób - nocą, czasami po kompletnych bezdrożach nierzadko w towarzystwie dzikich zwierząt, często przy ogromnym zmęczeniu uczestnicy pokonują trasę w czasie kilkunastu do nawet 22 godzin. Trasa krótsza wcale nie jest trasą łatwą, mimo iż poprowadzona bardziej "cywilizowanymi" terenami wymaga również dobrej kondycji i samozaparcia a jej pokonanie zajmuje średnio od 8 do 14 godzin.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


- Decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem - tłumaczy ks. Stryczek. - Ludzie zadają sobie wtedy pytanie: Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. mat. organizatora


Co ciekawe, ogólnopolscy organizatorzy EDK podkreślają, że im trudniejsze wymagania stawiają uczestnikom i im są wobec nich bardziej stanowczy, tym więcej osób wyrusza w trasę. - To dowód na to, że ludzie w XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia - fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie - dodaje ks. Stryczek. Potwierdzeniem tych słów może być wypowiedź jednego z ubiegłorocznych uczestników czechowickiej EDK: Dotarłem do granicy swoich możliwości. Każdy kolejny krok zawdzięczałem jedynie Bogu. Ostatnie 10 km było wielkim cierpieniem i bólem, ale chyba tak właśnie miało to wyglądać - mówi Adam.

Dodatkowo w czechowickim rejonie, być może nawet w tegorocznej edycji, organizatorzy myślą nad utworzeniem trasy dla "początkujących", którym brak odwagi na podjęcie pełnego wyzwania. Jest to trasa tzw. "na wzór EDK" licząca mniej niż 30 km, tak aby spróbować sił i zdobyć odwagę na późniejsze wejście w pełną duchowość EDK.

Śmiałkowie, którzy podejmą tegoroczne wyzwanie wyruszą z kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 23 marca 2018 r. Mimo, iż parafia nie jest organizatorem to dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza zostanie odprawiona Msza Św. na rozpoczęcie EDK o godz. 18. Dodatkowe informacje można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej rejonu Czechowice-Dziedzice www.ekstremalna.org lub na bieżąco aktualizowanym profilu facebookowym www.facebook.com/czechowice.edk/

Dla wielu uczestników Ekstremalna Droga Krzyżowa pełni także rolę przygotowania do nadchodzących świąt. Przez jedną noc można przeżyć wiele przygód, ale to co najważniejsze można także realnie przeżyć spotkanie z Bogiem. Inicjatywa nie jest formą zorganizowanej pielgrzymki. Każdy uczestnik sam podejmuje wyzwanie i idzie na własną odpowiedzialność. Pokonuje trasę własnym tempem, sam się zmaga ze słabościami. Ma to być osobiste przeżycie. Teza ta znajduje odzwierciedlenie w podsumowaniu innego uczestnika czechowickiej drogi: Potrzebowałem od jakiegoś czasu czegoś, co oddzieli mnie od przyziemnych problemów, a EDK zrobiła to doskonale poprzez połączenie wysiłku fizycznego, spokoju, ciszy, modlitwy, rozważań i zadumy. Po EDK niektóre problemy stały się bardziej znośne, niektóre mniejsze, zaś to co najważniejsze - Bóg, miłość, rodzina, uzyskały najwyższe miejsce w systemie wartości i priorytetów. Biegam 10, 20, 30 km, wtedy też myślę, też ustalam swój własny system wartości, swoje priorytety, jednak EDK zrobiła to w zupełnie innym wymiarze. To było doskonałe - podsumowuje Bartek.
Zapisy na tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej startują od 14 lutego - gorąco zapraszamy do podjęcia wyzwania!

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.