Wiadomości

  • 21 lutego 2018
  • 25 lutego 2018
  • wyświetleń: 12874

Mieszkanie Plus nie dla Czechowic-Dziedzic. Czynsz wyniósłby aż 850 zł!

17 złotych za metr kwadratowy - tyle wynosiłaby opłata czynszu za wynajem mieszkań, które mogłyby powstać w Czechowicach-Dziedzicach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Burmistrz Marian Błachut uważa, że to za drogo, dlatego program nie będzie realizowany na terenie gminy.

mieszkania, deweloper
Mieszkanie Plus nie dla Czechowic-Dziedzic? Czynsz wyniósłby aż 850 zł · fot. czecho.pl


Temat programu Mieszkanie Plus został poruszony na sesji Rady Miejskiej. Radny Karol Bielas zapytał burmistrza, czy w Czechowicach-Dziedzicach planowana jest budowa mieszkań w ramach rządowego programu.

- Program Mieszkanie Plus był zapowiadany jako program, z którego będą mogły korzystać osoby mniej zamożne, wielodzietne, których nie stać na wynajem własnego mieszkania. Z taką nadzieją do tego programu podchodziliśmy i liczyliśmy, że Mieszkanie Plus pomoże nam zwiększyć zasoby mieszkaniowe gminy - mówił na sesji burmistrz Marian Błachut.

Gmina wyraziła chęć udziału w programie. Administracja Zasobów Komunalnych wysłała do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek z proponowaną lokalizacją mieszkań na działce gminnej przy ulicy Ślepej. W pierwszej kolejności wniosek odrzucono, argumentując bliskością terenów przemysłowych. Gmina postanowiła się odwołać.

mieszkania, deweloper
Mieszkanie Plus nie dla Czechowic-Dziedzic? Czynsz wyniósłby aż 850 zł · fot. czecho.pl


- Nie zgodziliśmy się z tą opinią. Po naszym odwołaniu uznano, że mamy rację. Podjęto się analizy naszego wniosku i zostaliśmy zaproszeni na wizytę do Warszawy, gdzie działa specjalny zespół ds. nieruchomości brzy Banku Gospodarstwa Krajowego - relacjonował burmistrz.

Na spotkaniu w stolicy burmistrz usłyszał, że Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał pełnej analizy rynku mieszkaniowego w Czechowicach-Dziedzicach i ustalił cenę wynajmu na 17 złotych za metr kwadratowy.

- Od razu zacząłem liczyć od strony mieszkańca. 17 złotych pomnożone przez 50 metrów to wychodzi 850 złotych. Do tego dochodzą media. Przypomnę, że nasz najdroższy czynsz to około 5 złotych za metr kwadratowy. Zadałem pani dyrektor pytanie, dla kogo są więc te mieszkania, że to chyba jakaś pomyłka. Usłyszałem, że analizy były robione dla dużych miast. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak szukać innych rozwiązań - dodał burmistrz.

Jednym z nich może być możliwość przekwalifikowania gminnej jednostki AZK w spółkę prawa handlowego. - Wtedy jako podmiot prawa handlowego AZK mogłoby budować mieszkania i przynajmniej 23% podatku VAT zostałoby u nas. Jesteśmy na etapie analiz prawnych, czy ten pomysł możemy z powodzeniem zastosować - zakończył Marian Błachut.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.