Wiadomości
- 25 lutego 2018
- wyświetleń: 13033
Mieszkanie Plus nie dla Czechowic-Dziedzic. Czynsz wyniósłby aż 850 zł!
17 złotych za metr kwadratowy - tyle wynosiłaby opłata czynszu za wynajem mieszkań, które mogłyby powstać w Czechowicach-Dziedzicach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Burmistrz Marian Błachut uważa, że to za drogo, dlatego program nie będzie realizowany na terenie gminy.
Temat programu Mieszkanie Plus został poruszony na sesji Rady Miejskiej. Radny Karol Bielas zapytał burmistrza, czy w Czechowicach-Dziedzicach planowana jest budowa mieszkań w ramach rządowego programu.
- Program Mieszkanie Plus był zapowiadany jako program, z którego będą mogły korzystać osoby mniej zamożne, wielodzietne, których nie stać na wynajem własnego mieszkania. Z taką nadzieją do tego programu podchodziliśmy i liczyliśmy, że Mieszkanie Plus pomoże nam zwiększyć zasoby mieszkaniowe gminy - mówił na sesji burmistrz Marian Błachut.
Gmina wyraziła chęć udziału w programie. Administracja Zasobów Komunalnych wysłała do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek z proponowaną lokalizacją mieszkań na działce gminnej przy ulicy Ślepej. W pierwszej kolejności wniosek odrzucono, argumentując bliskością terenów przemysłowych. Gmina postanowiła się odwołać.
- Nie zgodziliśmy się z tą opinią. Po naszym odwołaniu uznano, że mamy rację. Podjęto się analizy naszego wniosku i zostaliśmy zaproszeni na wizytę do Warszawy, gdzie działa specjalny zespół ds. nieruchomości brzy Banku Gospodarstwa Krajowego - relacjonował burmistrz.
Na spotkaniu w stolicy burmistrz usłyszał, że Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał pełnej analizy rynku mieszkaniowego w Czechowicach-Dziedzicach i ustalił cenę wynajmu na 17 złotych za metr kwadratowy.
- Od razu zacząłem liczyć od strony mieszkańca. 17 złotych pomnożone przez 50 metrów to wychodzi 850 złotych. Do tego dochodzą media. Przypomnę, że nasz najdroższy czynsz to około 5 złotych za metr kwadratowy. Zadałem pani dyrektor pytanie, dla kogo są więc te mieszkania, że to chyba jakaś pomyłka. Usłyszałem, że analizy były robione dla dużych miast. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak szukać innych rozwiązań - dodał burmistrz.
Jednym z nich może być możliwość przekwalifikowania gminnej jednostki AZK w spółkę prawa handlowego. - Wtedy jako podmiot prawa handlowego AZK mogłoby budować mieszkania i przynajmniej 23% podatku VAT zostałoby u nas. Jesteśmy na etapie analiz prawnych, czy ten pomysł możemy z powodzeniem zastosować - zakończył Marian Błachut.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.