Wiadomości

  • 22 lutego 2018
  • 23 lutego 2018
  • wyświetleń: 6995

Pomnik ku czci pomordowanych Żydów trafi w godniejsze miejsce

Pomnik, który znajduje się na terenie skupu złomu, zostanie przeniesiony. Tablica upamiętniająca rozstrzelanie około stu Żydów w styczniu 1945 roku stanie tuż przy przejeździe kolejowym.

pomnik, żydzi, obóz
Pomnik ku czci pomordowanych Żydów · fot. czecho.pl


Tablica przy ulicy Pionkowej upamiętnia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Czechowic-Dziedzic. To właśnie w tym miejscu 22 stycznia 1945 roku pluton egzekucyjny SS rozstrzelał żydowskich więźniów, którzy nie byli w stanie wziąć udziału w ewakuacji z czechowickiego podobozu Auschwitz-Birkenau.

Pomnik znajduje się na terenie prywatnym. Kilka lat temu teren został ogrodzony, przez co dostępność do pomnika jest tylko w godzinach działania skupu złomu. Temat przeniesienia pomnika w inne miejsce podjął radny Jerzy Bożek. - Czy jest szansa, żeby pomnik trafił na godniejsze miejsce? - pytał radny na lutowej sesji Rady Miejskiej.

Okazuje się, że była już wstępna zgoda przedsiębiorcy, żeby pomnik przenieść na działkę obok. - Zostało wskazane miejsce, miała nastąpić zamiana lokalizacji, jednak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które ma prawo do wypowiadania się w tej sprawie, zakwestionowało proponowaną lokalizację pomnika i zaproponowało nową lokalizację, przy przejeździe kolejowym, gdzie stała budka dróżnicza - relacjonuje Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Władze gminy wystąpiły do spółki PKP, która jest właścicielem działki, o wydanie zgody na nieodpłatne przekazanie gruntu pod pomnik. - Dostaliśmy wstępną zgodę, ale cała procedura będzie trwała bardzo długo. Jest możliwość podpisania umowy dzierżawy, wtedy możemy przenieść pomnik praktycznie od zaraz i w tym kierunku właśnie zmierzamy - zakończył dr Paweł Mrowiec.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.