czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 marca 2018
  • 11 marca 2018
  • wyświetleń: 2697

Sołectwa mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inwestycje

Za nami:

Rusza konkurs inicjatyw lokalnych na realizację przez gminy zadań istotnych dla sołectw województwa śląskiego. Sołectwa z gminy Czechowice-Dziedzice również mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inwestycje."Współpraca ze środowiskami lokalnymi chcącymi uczestniczyć w rozwoju swojej gminy w celu polepszania warunków do osiedlania, inwestowania i tworzenia miejsc pracy jest priorytetem w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju całego regionu. Mając na uwadze potrzebę dalszego rozwoju obszarów wiejskich, koniecznym jest wprowadzenie kompleksowych rozwiązań przy współudziale środowisk, które najlepiej zagospodarują przyznane środki finansowe w ramach własnych potrzeb. Ważnym elementem jest społeczny charakter realizowanych przedsięwzięć na obszarach wiejskich i niezwykle wysoka efektowność relatywnie niewielkich środków finansowych angażowanych w projekty" - czytamy w załączniku do uchwały ustanawiającej Konkurs Przedsięwzięć.

Idąc tropem partycypacyjności w kształcie budżetów obywatelskich, władze województwa śląskiego - chcąc pogłębiać integrację i zaangażowanie mieszkańców w inwestycje i oddolne inicjatywy - zaproponowały odpowiedni mechanizm. Dzięki niemu sołectwa z terenu województwa śląskiego mają szansę zrealizować te inwestycje, które wedle tamtejszej społeczności są najpilniejsze.

- Chcemy tym samym oddać inicjatywę tym, którzy najlepiej wiedzą, czego konkretnie potrzebują - uważa marszałek Wojciech Saługa.

- Program inicjatyw lokalnych bez wątpienia jest kolejnym elementem zrównoważonego rozwoju województwa śląskiego. Dzięki temu obszary wiejskie mają szansę nie odbiegać pod tym względem obszarom miejskim - dodaje wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Ligota
Sołectwo Ligota z lotu ptaka · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Wsparcie finansowe w takiej formie służy realizacji celów określonych w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020+" oraz "Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego do roku 2030". Obejmuje takie cele jak kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej mieszkańców, pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarczej województwa, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

- Dla lokalnych społeczności największą przeszkodą w realizacji własnych celów jest brak środków. Ten program to szansa dla nas i wielu innych. Dzięki tym pieniądzom możemy na przykład wyremontować kuchnię w świetlicy środowiskowej, z której mieszkańcy korzystają bezpłatnie. Idealnym rozwiązaniem jest to, że pozyskane z programu środki mogą być łączone z funduszem sołeckim, dzięki czemu całościowy koszt inwestycji może przekraczać zaplanowane na jeden obszar wiejski 60 tysięcy złotych - przekonuje Marta Kasprzak-Świderska, sołtys wsi Szyce w gminie Pilica.

O pomoc finansową w ramach konkursu (w budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 4,8 mln zł) mogą ubiegać się sołectwa za pośrednictwem gmin. Poszczególne Rady Sołeckie z terenu gminy, na podstawie oceny bieżących potrzeb mieszkańców danego sołectwa, opracowują zadania inwestycyjne, a następnie wskazują je gminie jako istotne dla sołectwa. W tym celu Rada Sołecka podejmuje uchwałę stwierdzającą potrzebę realizacji przez gminę danego zadania, a następnie gmina zgłasza wskazane przez sołectwa zadania do udziału w konkursie. Kopia uchwały Rady Sołeckiej jest załącznikiem do wniosku o pomoc.

Nabór wniosków będzie trwał od 1 do 30 marca.

BM / czecho.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.