Wiadomości

  • 9 marca 2018
  • 10 marca 2018
  • wyświetleń: 6915

Jest propozycja nazwy dla ronda, które jeszcze nie powstało

W lutym na sesji Rady Miejskiej padła propozycja nazwy dla ronda, które w przyszłości ma zastąpić problematyczne skrzyżowanie ulic Prusa i Barlickiego. Radny Bartłomiej Fajfer zaproponował, aby nazwa ronda upamiętniała osoby, które zginęły w trakcie akcji gaśniczej pożaru rafinerii czechowickiej w 1971 roku.

barlickiego, prusa
Skrzyżowanie ulic Barlickiego i Prusa · fot. czecho.pl


Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że w trakcie działań gaśniczych zginęło 37 osób, a około 100 osób zostało rannych. - Wiem, że to rondo jeszcze nie powstało, ale chciałem już teraz zgłosić propozycję, żeby państwo radni, którzy będziecie głosować w tym zakresie, już sobie tą kwestię przemyśleli. Myślę, że osoby, które zginęły, muszą zostać upamiętnione w naszym mieście - mówił radny Bartłomiej Fajfer.

Dodatkowo wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poprosił burmistrza, aby przy skwerze, przy którym jest usytuowany pomnik Bohaterskiej Obrony Rafinerii, zainstalować tablice informacyjne poświęcone akcji gaśniczej.

barlickiego, prusa
Skrzyżowanie ulic Barlickiego i Prusa · fot. czecho.pl


Budowa ronda u zbiegu ulic Barlickiego i Prusa ma być wspólną inwestycją gminy Czechowice-Dziedzice i powiatu bielskiego. Niestety nie zapowiada się, żeby rondo powstało w 2018 roku. - Ze względu na kosztowne prace na ulicy Traugutta, skrzyżowanie to czeka w kolejce - mówił radny Janusz Uszok, który zajmuje się tematem przebudowy problematycznego skrzyżowania.

- Z uwagi na znaczne plany inwestycyjne obu jednostek oraz niestabilny finansowo rynek wykonawców, budowa ronda nie została w bieżącym roku przewidziana do realizacji. Jeśli po przetargach pojawią się oszczędności, będzie można wspólnie z gminą rozważyć opracowanie projektu technicznego przebudowy skrzyżowania ulic Barlickiego i Prusa - poinformował starosta bielski Andrzej Płonka w odpowiedzi na interpelację radnej powiatowej Ewy Kmiecik-Wronowicz.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.