czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 września 2006
  • wyświetleń: 1810

Nadzieja dla czechowickiego pałacu

Kupnem pałacu Kotulińskich zainteresowała się jedna z bielskich szkół wyższych. Bez inwestora zimą zabytek może zamienić się w ruinę - pisze Gazeta Wyborcza.

Nadzieja dla czechowickiego pałacu
Pałac Kotulińskich, fot. WiewiooR / Stowarzyszenie mieszkańców i sympatyków miasta Czechowice-Dziedzice czechowice.pl


Pałac wybudował w latach 30. XVIII wieku hrabia Franciszek Karol Kottulinsky, ówczesny właściciel Czechowic. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. W 1945 roku został upaństwowiony, powstała tam m.in. szkoła rolnicza. Kilka lat temu zabytek za 650 tys. zł kupiła od gminy prywatna firma Pascal Construction, która miała otworzyć tu luksusowy hotel.

Firma popadła jednak w kłopoty finansowe i poprosiła gminę, żeby odkupiła budynek. Czechowiccy radni nie wyrazili na to zgody. Na początku roku syndyk upadłej firmy wystawił pałac na sprzedaż. Jest jednak problem, bo na sprzedaż wystawiony został cały majątek firmy, tymczasem uczelnia jest zainteresowana tylko kupnem pałacu i parku.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.