Wiadomości

  • 15 marca 2018
  • wyświetleń: 6285

[ZDJĘCIA] Szkolna Izba Pamięci w ZSTiL otwarta po renowacji

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach otwarto, po renowacji, Szkolną Izbę Pamięci. Odświeżone, fachowo opisane i usystematyzowane eksponaty przybliżają młodzieży minione czasy, wprowadzają w świat tradycji i należących do niej wartości.

Szkolna Izba Pamięci w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach


W Izbie można obejrzeć, gromadzone od ponad 40 lat dokumenty, książki, stare monety, dawne narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku, stroje z epoki i inne archiwalia. Na szczególną uwagę zasługuje tablica upamiętniająca mieszkańców naszego regionu więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz dokumenty, książki i modlitewniki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Warto pochylić się nad urnami z prochami zamordowanych więźniów w KL Auschwitz-Birkenau oraz w Majdanku. Wystawa nawiązuje również do tragicznych wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską, w wyniku której śmierć ponieśli m.in. mieszkańcy Czechowic-Dziedzic i regionu. Wśród eksponatów szczególną uwagę przyciągają przedmioty codziennego użytku z czasów PRL, a także licznie zgromadzone gazety i literatura.

Szkolna Izba Pamięci jest doskonałą pomocą dydaktyczną do przekazywania młodym ludziom wiedzy o życiu w naszym regionie. Pokazywanie przedmiotów dziś już mało znanych, zapoznawanie z opowieściami towarzyszącymi poszczególnym dokumentom i z wieloma faktami historycznymi, budują ich tożsamość i dumę narodową.

aka / czecho.pl

źródło: ZSTiL Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.