Wiadomości

  • 20 marca 2018
  • 21 marca 2018
  • wyświetleń: 2479

Śląsk tworzy dobrą aurę dla przedsiębiorczości

Artykuł sponsorowany:

Logistyka magazynowa w TOP10 najbardziej pożądanych usług - rekordowy rozwój Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Z Mariuszem Jastrzębskim, Dyrektorem ds. Logistyki Magazynowej, a także wspólnikiem, inwestorem oraz członkiem Zarządu firmy 3CARGO w Czechowicach-Dziedzicach, rozmawiała Joanna Kobiałka.

JK: Panie Mariuszu, zacznijmy od statystyk - liczne badania i analizy wskazują na to, że rok 2017 był dla branży magazynowej rekordowy pod wieloma względami.

Mariusz Jastrzębski: To prawda. W zeszłym roku deweloperzy dostarczyli dwa razy więcej nowej powierzchni magazynowej niż w 2016. Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w naszym kraju przekroczyły 13.5 mln metrów kwadratowych. Co więcej, co 10 metr kwadratowy takiej powierzchni w Europie był wynajmowany właśnie w Polsce! Według raportów nasz kraj plasuje się na 3 miejscu jeżeli chodzi o najpopularniejsze lokalizacje do zakładania lub przenoszenia magazynów. Wpływają na to dogodna lokalizacja, wykwalifikowani pracownicy, dostępność gruntów inwestycyjnych oraz stosunkowo niskie koszty zatrudnienia i atrakcyjne stawki za mkw. Nasz rynek magazynowy jest w doskonałej formie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się także w tym roku.

JK: A jakie czynniki wpływają na tak dynamiczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe?

MJ: Pani Joanno, świat oszalał... (śmiech). A tak poważnie, to przede wszystkim zasługa dynamicznie rozwijającego się handlu tradycyjnego oraz e-commerce, a także korzystnych prognoz makroekonomicznych. To bardzo dobre wieści, bo ponad 80% polskich firm spodziewa się wzrostu liczby zamówień - i to w ciągu najbliższych 2-3 lat. I my jesteśmy na to gotowi, ba... czekamy na to. Liczba naszych klientów (mówię o sklepach internetowych) korzystających z logistyki magazynowej wzrasta z dnia na dzień. Ludzie dojrzewają do decyzji, aby powierzyć odpowiedzialność za swój towar specjalistom. Zresztą statystyki to potwierdzają, 16% zapotrzebowania na powierzchnię magazynową to zapotrzebowanie właśnie ze strony sklepów prowadzących sprzedaż internetową. Coraz chętniej kupujemy produkty przez internet. Taka forma sprzedaży wkracza do wszystkich dużych sieci handlowych. Mniejsze sklepy internetowe nie pozostają w tyle. Rośnie zapotrzebowanie nie tylko na samą powierzchnię magazynową, ale także na usługi wartości dodanej, w skrócie VAS. Są to wszelkiego rodzaju wyspecjalizowane usługi dedykowane podnoszące wartość towarów przeznaczonych do sprzedaży, np. etykietowanie produktów, przepakowywanie towarów w opakowania jednostkowe i zbiorcze, co-packing, wieszakowanie itp. I my to wszystko w swojej ofercie mamy.

JK: Panie Mariuszu, widzę, że powoli zmierzamy w tym kierunku - 2017 rok...

MJ: To był naprawdę wspaniały rok - kamień milowy dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw - w tym oczywiście dla nas.

JK: No właśnie. Firma 3CARGO, z którą jest Pan mocno związany, uruchomiła w Czechowicach-Dziedzicach Centrum Obsługi Towarów Celnych - przyznaję, że nazwa imponująca - ale jak ten obiekt wpisuje się w aktualną sytuację na rynku usług magazynowych?

MJ: Imponująco? (uśmiech) Cieszę się, że taki jest Pani odbiór - brałem czynny udział w jej tworzeniu. COTC, czyli Centrum Obsługi Towarów Celnych, to obiekt wyjątkowy, będący naszą odpowiedzią na rosnące potrzeby naszych klientów. Od ponad 10 lat świadczymy usługi transportowo-spedycyjne, a naszą misją jest wspieranie firm z sektora MŚP, do którego zresztą się zaliczamy. Dziś rynek wygląda tak, że jest wyraźny podział. Duże centra logistyczne skupiają się głównie na obsłudze dużych firm, z których 80% wynajmuje powierzchnie większe niż 3 tys mkw. Mniejsze, takie jak my, skupiają się na potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw. To pozwala nam na dużą elastyczność i bardzo indywidualne podejście do klienta.JK: Czyli, jak dobrze rozumiem, mamy do czynienia z sytuacją niemalże idealną na rynku usług magazynowych?

MJ: Dokładnie tak! Każdorazowo skrupulatnie analizujemy potrzeby naszego klienta, partnera, dzięki czemu ta oferta jest dostosowana do konkretnych sytuacji i wymagań. Naszym klientem może być np.: importer rowerów, który prowadzi sprzedaż hurtową oraz internetową detaliczną - zrobimy za niego dosłownie wszystko. Tak to właśnie działa, na tym to polega - kom-ple-kso-wość. COTC oferuje przestrzeń użytkową do 1000 mkw., czyli ok. 1800 miejsc paletowych, do każdego rozładunku podchodzimy bardzo indywidualnie, nie ma potrzeby dużo wcześniejszego awizowania się, możemy reagować na aktualną sytuację klienta i się do niej dostosować. To samo dotyczy naszych godzin pracy.

JK: Ale co to wszystko oznacza dla przedsiębiorcy?

MJ: Jednym słowem - to oznacza przysłowiowy "święty spokój", na który przedsiębiorcy zapracowali i mogą oddać tę najbardziej czasochłonną, trudną i uciążliwą część swojej działalności w nasze ręce - a dla nas to czysta przyjemność. Naszym ogromnym atutem jest własna agencja celna z certyfikatem AEO, który upoważnia nas do szeregu uproszczeń, np. odprawy celnej w 30 minut, ale ubiegamy się o 15 min. Mamy też magazyn czasowego składowania, który pozwala na składowanie towarów jeszcze nieoclonych przez okres do 90 dni. Jak widać, w 3CARGO nie tylko wynajmujemy powierzchnię magazynową, my przede wszystkim dostarczamy kompleksowe usługi magazynowe, w tym także dla towarów celnych, a to jest dokładnie to, czego potrzebują mali i średni przedsiębiorcy.

JK: Pomówmy o samym miejscu i lokalizacji. Dlaczego właśnie Czechowice-Dziedzice?

MJ: To idealne miejsce - Śląsk to bogate tradycje przemysłowe i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza. To właśnie tutaj najefektywniej działają Specjalne Strefy Ekonomiczne, które przyciągają inwestorów. Pod względem eksportu plasujemy się na drugim miejscu w skali kraju. Pani Joanno, to doskonała lokalizacja dla młodych firm! Firm, które rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, a właśnie takie firmy potrzebują naszej obsługi, naszego wsparcia, aby móc rozwinąć skrzydła... Co więcej, region Czechowic-Dziedzic to specyficzny mikroklimat biznesowy, idealny, atrakcyjny pod wieloma względami. Mamy dogodną lokalizację blisko południowej granicy Polski, a lokalne warunki sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. No i nie zapominajmy o funkcjonującym przy czechowickim Oddziale Celnym - Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw, czyli CUDO!

CUDO, COTC


JK: Ooo.. skrót idealny, niemalże wiążący!

MJ: (śmiech) Tak - dokładnie. I to CUDO to kolejny wielki atut regionu! CUDO pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, co przedsiębiorcom daje praktycznie nieograniczone możliwości w planowaniu odpraw celnych dla swoich towarów, pod warunkiem oczywiście, że nawiążą współpracę z agencją celną, której elastyczność pozwoli im na skorzystanie z tych możliwości - dlatego to właśnie idealna lokalizacja dla naszego obiektu! Warto zaznaczyć, że nasza Agencja Celna pracuje w godzinach 8:00 - 20:00 - to daje przedsiębiorcom jeszcze większe możliwości korzystania z CUDO.

JK: Wspomniał Pan wcześniej o kompleksowych usługach magazynowych. Co wchodzi w zakres takich usług?

MJ: W zasadzie wszystko. Wszystko to, czego wymaga klient. Każda świadczona przez nas usługa magazynowa jest projektowana i realizowana pod kątem jego potrzeb. Posłużę się przykładem.
Klient sprowadza z zagranicy trzy rodzaje części samochodowych. Części docierają do naszego magazynu na osobnych paletach. Na prośbę klienta dokonujemy formowania palet, na których znajduje się określona liczba części każdego rodzaju, a następnie dostarczamy podzielony towar pod wskazane przez klienta adresy. Inny przykład? Klient sprowadza z Chin produkty, które następnie sprzedaje na terenie Polski. Może on odprawić u nas całość lub część towaru w dogodnym dla siebie terminie, a my nie tylko zajmiemy się wszelkimi usługami dodatkowymi, jak konfekcjonowanie, przepakowywanie, paletyzowanie, metkowanie czy foliowanie towaru, ale także zrealizujemy dla klienta dostawy bezpośrednio do odbiorców.

CUDO, COTC


JK: Panie Mariuszu, co jeszcze? Jakie inne możliwości daje przedsiębiorcom COTC?

MJ: Mamy nieograniczone możliwości. Wyposażenie magazynu pozwala nam na przyjmowanie, składowanie i wydawanie materiałów objętych konwencją ADR. Mamy pracowników specjalnie przeszkolonych do obsługi towarów niebezpiecznych. Rampa "0" umożliwia wjazd samochodu dostawczego do wnętrza magazynu, co pozwala na realizowanie rozładunków i załadunków w hali magazynowej. Dzięki bocznej rampie obsługujemy ładunki dłużycowe, specjalizujemy się także w magazynowaniu towarów nienormatywnych. Warto też wspomnieć, że dysponujemy tak naprawdę różnymi halami magazynowymi. Mniejsze pomieszczenia magazynowe sąsiadujące z halą główną, które nazwaliśmy "magazynem VIP" - ze względu na ich ogromny potencjał, to rozwiązanie cieszące się wyjątkowym zainteresowaniem. To przykładowo doskonałe miejsce na siedzibę sklepu internetowego.

JK: Chciałam na moment powrócić do początku naszej rozmowy, gdy wspomniał Pan, że Centrum Obsługi Towarów Celnych to obiekt wyjątkowy. Na czym polega jego wyjątkowość?

MJ: Planując budowę naszej nowej siedziby bardzo zależało nam na tym, aby reprezentowała ona w praktyce wszystkie wartości, którymi kieruje się nasza firma. I tak narodził się projekt obiektu, który połączy kompleksowość i indywidualne podejście do klienta, a także odpowiedzialne korzystanie z natury. COTC czerpie energię ze źródeł odnawialnych poprzez elektrownię fotowoltaiczną oraz pompę ciepła z gruntowym wymiennikiem energii, co zapewnia nam niezależność energetyczną, bezemisyjne ogrzewanie i chłodzenie, a jednocześnie obniża koszty eksploatacji.

JK: To była duża i wymagająca inwestycja. Czego w związku z tym mogę Panu na chwilę obecną życzyć?

MJ: Myślę, że na chwilę obecną życzenia, jakich mógłbym oczekiwać w związku z tą inwestycją, spełniają się same (uśmiech). Pozwala nam na to rynek i lokalizacja. Oby ten rok był dla nas równie intensywny co poprzedni... Dla Nas, dla Pani i dla wszystkich przedsiębiorców.

---

3Cargo


3CARGO


ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
http://www.3cargo.com
tel.: +48 32 780 1111
Dział Handlowy
tel.: +48 32 780 11 17

Zobacz nas na Facebooku
Zobacz nas na Instagramie
Zobacz nas na Twitterze