czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 marca 2018
  • wyświetleń: 2395

7,5 mln zł na zakup sprzętu dla OSP. Ruszył nabór wniosków

Do 30 marca samorządy mogą ubiegać się o dotacje na zakup sprzętu potrzebnego do ratowania życia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do strażaków z województwa śląskiego trafi dzięki temu 7,5 mln zł.

Inauguracja programu dla województwa śląskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwości - 19.03.2018 · fot. Urząd Wojewódzki


- Rozpoczynamy nabór wniosków do programu w ramach Funduszu Sprawiedliwości (...) Decyzja zapadła taka, żeby ok. 7,5 mln zł przeznaczyć dla dokładnie 960 jednostek OSP i w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom przede wszystkim nas jako społeczeństwa, bo przecież każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji - mówił podczas oficjalnej inauguracji programu dla województwa śląskiego sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik.

- To strażacy ochotnicy według statystyk prawie zawsze jako pierwsi są na miejscu wydarzeń (...) Trzeba też powiedzieć o jednej bardzo istotnej rzeczy związanej z Funduszem Sprawiedliwości - że nie są to środki z budżetu, nie są to środki wprost z podatków, tylko Fundusz Sprawiedliwości to specjalna pula środków pochodząca wprost od przestępców, od osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym np. za spowodowanie wypadku samochodowego i które są zobowiązane przez sąd do świadczenia na rzecz Funduszu właśnie po to, żeby można było nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym - dodał Michał Woś, pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Inauguracja programu dla województwa śląskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwości - 19.03.2018
Inauguracja programu dla województwa śląskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwości - 19.03.2018 · fot. Urząd Wojewódzki


W ramach powyższej inicjatywy Ochotnicze Straże Pożarne z województwa, za pośrednictwem samorządów, mogą przez dwa tygodnie ubiegać się o dotacje na zakup sprzętu koniecznego do udzielania pomocy bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, w tym m.in. toreb ratowniczych PSP R1, defibrylatorów oraz innego rodzaju wyposażenia z wyłączeniem pojazdów. - To jest kolejna dobra informacja dla mieszkańców województwa śląskiego, dlatego że 7,5 mln zł trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych na ten sprzęt najbardziej potrzebny, który będzie ratował zdrowie i życie osób poszkodowanych - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wnioski na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa mogą składać wyłącznie gminy lub miasta na prawach powiatu, po zebraniu zapotrzebowania od Ochotniczych Straży Pożarnych działających na ich terenie. Jednostki samorządu muszą przy tym zabezpieczyć własny wkład finansowy wynoszący 1% wartości zadań objętych wnioskiem. Wnioski można składać do 30 marca, a ich rozstrzygnięcie oraz podpisanie umów o dofinansowanie zaplanowano do końca kwietnia. Szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosków dostępne są pod adresem: www.ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news,10579,nabor-wnioskow-na-dotacje-z-funduszu.html.

Inauguracja programu dla województwa śląskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwości - 19.03.2018
Inauguracja programu dla województwa śląskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwości - 19.03.2018 · fot. Urząd Wojewódzki


Województwo śląskie jest kolejnym, które zostało objęte programem wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do tej pory ogłoszono już wsparcie w województwie małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i dolnośląskim, a docelowo program ma objąć cały kraj. Na jego realizację przeznaczono z Funduszu Sprawiedliwości łącznie 100 mln zł.

BM / czecho.pl, źródło: Urząd Wojewódzki

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.