Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2018
  • 2 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 6024

Elektrofiltry sposobem na smog? Gmina będzie testować urządzenia

Burmistrz Marian Błachut zapowiedział, że na dwóch budynkach Administracji Zasobów Komunalnych zostaną zamontowane nowoczesne elektrofiltry. Jeśli urządzenia zdadzą egzamin, istnieje szansa, że gmina wprowadzi program dofinansowania do zakupu elektrofiltrów dla mieszkańców gminy.

smog czechowice
Elektrofiltry sposobem na smog? Gmina będzie testować urządzenia


Na sesji Rady Miejskiej burmistrz oznajmił radnym, że gmina zamierza przetestować elektrofiltry do wyłapywania cząstek stałych ze spalin.

- Elektrofiltry to pomysł środowiska naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przeprowadziliśmy spotkanie z przedstawicielem firmy, która ma upoważnienie do tego, żeby te filtry montować i serwisować. Chcemy rozpoznać ten temat i zebrać potrzebną wiedzę i doświadczenie, być może do dalszych zastosowań - np. w programach dofinansowania zainstalowania na systemach kominowych elektrofiltrów, co w sposób znaczny obniżałoby poziom emisji - mówił Marian Błachut.

Koszt elektrofiltru wynosi niewiele ponad 4000 zł. Urządzenie montowane jest na strychu budynku w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Spaliny z komina przeprowadzane są przez filtr i z powrotem kierowane do wylotu kominowego. Przepuszczenie spalin przez elektrofiltr powoduje, że cząstki stałe w postaci sadzy osadzają się w urządzeniu i nie są emitowane do powietrza.

elektrofiltr
Innowacyjny elektrofiltr zamontowany w budynku w Goczałkowicach-Zdroju · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


- Chcemy w tym roku zainstalować elektrofiltry na naszych dwóch obiektach, którymi zarządza Administracja Zasobów Komunalnych. Mamy zamiar zobaczyć, jak te urządzenia się sprawdzają - oznajmił burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Jeśli testy wyjdą pozytywnie, być może gmina stworzy program dofinansowania do zakupu elektrofiltrów.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj