Wiadomości

  • 31 marca 2018
  • wyświetleń: 3594

[ZDJĘCIA] Tworzymy galerię Święconek. Czekamy na Wasze fotki

Tradycyjnie w Wielką Sobotę w kościołach katolickich odbywa się święcenie pokarmów. Wierni przynoszą do świątyń wiklinowe koszyki z pokarmami, które zostaną spożyte podczas uroczystego śniadania Wielkanocnego. Jesteśmy ciekawi jak wyglądają wasze "Święconki". Czekamy na zdjęcia w otwartej galerii!

Galeria czechowickich święconek - 31.03.2018 · fot. Marzena, Donia


Zwyczaj ten jest znany powszechnie od wieków w Polsce. W zachodnich regionach współczesnej Polski, które znalazły się w jej granicach po II wojnie światowej, święcenie potraw było jednak prawie nieznane.

Przed 1945 rokiem na Kaszubach tylko zamożniejsi gburzy i szlachcice w wielką sobotę przywozili końmi proboszcza dla poświęcenia pożywienia świątecznego. Podobnie na Śląsku święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się na dworach szlacheckich. Na Śląsku zwyczaj święconki upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej Polski.

Według badań CBOS (2000) w zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uczestniczy 95% obywateli Polski. Poza Polską z obyczajem tym możemy się jeszcze spotkać na Słowacji i w tej części Śląska Cieszyńskiego, która jest zamieszkana przez Polaków, na Białorusi, a także wśród polskich emigrantów.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.