czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2018
  • 24 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 6029

26. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica w kinie Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Za nami:

Kino Świt zaprasza w dniach od 20 do 26 kwietnia na "26. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica" - przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Reklama

KonkursProgram:

20.04 (piątek)
godz. 19.45

Najpiękniejsze fajerwerki everAkcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

Czas trwania: 28 min.

Reżyseria: Aleksandra Terpińska
Scenariusz: Aleksandra Terpińska
Gatunek: dramat, krótkometrażowy

Produkcja: Polska
Obsada: Justyna Wasilewska (Ju), Malwina Buss (Anna), Piotr Polak (Jan), Jacek Beler (Dżabi)

godz. 20.15

Pomiędzy słowamiMichael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem - Michałem. W życiu Michała zachodzą zmiany, gdy spotyka się ze swoim nigdy nie widzianym ojcem - Stanisławem. Stanisław wkracza do świata syna bardziej jako symbol Ojca niż prawdziwy ojciec. Jest ostatnią więzią łączącą Michaela z Polską - krajem, z którym świadomie zerwał kontakt. Obaj są sobie właściwie obcy. Mężczyźni spędzą ze sobą weekend, co odciśnie silne emocjonalne piętno na Michaelu, który zda sobie sprawę ze swego wyobcowania.

Czas trwania: 1 godz. 25 min.
Reżyseria: Urszula Antoniak
Scenariusz: Urszula Antoniak
Gatunek: dramat
Produkcja: Holandia, Niemcy, Polska
Obsada: Jakub Gierszał (Michael), Andrzej Chyra (Stanisław), Christian Löber (Franz), Justyna Wasilewska (Alina)

godz.22.00

PhotonFilm "Photon" jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi "ujęciami" przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny. Jaki będzie koniec wszechświata.

Czas trwania: 1 godz. 47 min
Reżyseria: Norman Leto
Scenariusz: Norman Leto
Gatunek: dramat, Sci-Fi
Produkcja: Polska
Obsada: Andrzej Chyra (Naukowiec - narrator), Danuta Banach (Emilia), Stanisław Banach (Stanisław), Kaja Werbanowska (Żona naukowca)

21.04 (sobota)
godz. 19.30

Amerykański senAmerykański sen można śnić wszędzie. W Głuchołazach, małej miejscowości na Opolszczyźnie, o swojej drodze na szczyt i wyrwaniu się z domu marzy nastoletni Szymon. Ludźmi sukcesu są dla niego muskularni wrestlerzy, których obserwuje na lokalnym festynie. Dzięki uporowi Szymon wyrusza na trening do szkółki wrestlingu - tam jego wyobrażenia o pojedynkach tytanów staną oko w oko z rzeczywistością.

Czas trwania: 26 min.
Reżyseria: Marek Skrzecz
Scenariusz: Marek Skrzecz
Gatunek: dokumentalny, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Szymon Siwiec

godz. 20.00

Pewnego razu w listopadzieMarek właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę. Zaś na co dzień troskliwie opiekuję się matką, z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie - między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.
Czas trwania: 1 godz. 32 min.
Reżyseria: Andrzej Jakimowski
Scenariusz: Andrzej Jakimowski
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Agata Kulesza (Mamusia), Grzegorz Palkowski (Mareczek), Edward Hogg (Miki), Jacek Borusiński (Klucznik)

godz. 21.45

SzronFrancusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Šarūnasa Bartasa to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.

Czas trwania: 2 godz. 12 min.
Reżyseria: Sharunas Bartas
Scenariusz: Sharunas Bartas, Anna Cohen-Yanay
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Polska, Ukraina, Litwa
Obsada: Mantas Janciauskas (Rokas), Lyja Maknaviciute (Inga), Andrzej Chyra (Andrei), Vanessa Paradis (Marianne)

22.04 (niedziela)
godz. 18.00

TwarzWspółczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
Czas trwania: 1 godz. 31 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Mateusz Kościukiewicz (Jacek), Agnieszka Podsiadlik (Siostra Jacka), Małgorzata Gorol (Dagmara), Anna Tomaszewska (Matka Jacka)

godz. 19.45

Nazywam się Julita"Nazywam się Julita, mam trzydzieści lat, jedenaście lat temu została zamordowana moja najbliższa rodzina". Tytułowa bohaterka filmu, Julita podejmuje próbę wejścia do programu mediatorów więziennych. W ten sposób znajduje sposób, aby opowiedzieć swoją historię na oddziale zakładu penitencjarnego dla kobiet, chociaż wie, że tam właśnie umieszczona jest jej matka, która nie chce utrzymywać z Julitą kontaktu.

Czas trwania: 26 min.
Reżyseria: Filip Dzierżawski
Scenariusz: Filip Dzierżawski, Piotr Borkowski
Gatunek: dramat, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Marta Ścisłowicz (Julita), Aleksandra Konieczna (Danuta, matka Julity), Janusz Chabior (Marek), Przemysław Bluszcz (Andrzej, naczelnik więzienia)

godz. 20.15

Wszystkie pieniądze świataMiliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego - Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach "nie do rozwiązania"...

Czas trwania: 2 godz. 12 min.
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: David Scarpa
Gatunek: thriller
Produkcja: USA
Obsada: Michelle Williams (Gail Harris), Christopher Plummer (Jean Paul Getty), Mark Wahlberg (Fletcher Chase), Romain Duris (Cinquanta)
23.04 (poniedziałek)

godz. 19.45

60 kilo niczegoZimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Czas trwania: 27 min.
Reżyseria: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Gatunek: dramat, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Grzegorz Damięcki (Krzysztof Kowalik), Artem Manuilov (Ranny Ukrainiec), Andrzej Grabowski (Dyrektor kopalni)

godz. 20.15

Cicha nocAdam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Reżyseria: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Dawid Ogrodnik (Adam), Tomasz Ziętek (Paweł), Agnieszka Suchora (Matka Adama), Arkadiusz Jakubik (Ojciec Adama)

24.04 (wtorek)
godz. 19.45

Ja i mój tataDawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na pogłębiającą się chorobę Alzhaimera. Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.

Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Aleksander Pietrzak
Scenariusz: Aleksander Pietrzak, Mateusz Pastewka
Gatunek: dramat, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Edward, ojciec Dawida), Łukasz Simlat (Dawid), Agnieszka Żulewska (Sylwia, żona Dawida), Karol Śliwiński (Michał, syn Dawida)

godz. 20.15

Wieża. Jasny dzieńNa parę dni przed uroczystością Komunii Świętej - małżeństwo Mulę i Michała z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli - Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

Czas trwania: 1 godz. 46 min.
Reżyseria: Jagoda Szelc
Scenariusz: Jagoda Szelc
Gatunek: thriller, psychologiczny
Produkcja: Polska
Obsada: Anna Krotoska (Mula), Małgorzata Szczerbowska (Kaja), Anna Zubrzycki (Ada), Dorota Łukasiewicz (Anna)

25.04 (środa)
godz. 19.45

Serce miłościPolska, początek XXI wieku. Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Dwójka outsiderów, których bardzo wiele ze sobą łączy. Androgyniczni, szczupli, bez włosów, często ubrani w identyczne uniseksy - wyglądają jak męska i żeńska wersja tej samej osoby. Ich stan zakochania przypomina perwersyjną wersję narcyzmu, bo, patrząc na kochanka, patrzą na własne odbicie. W ich relacji miłość przenika się ze sztuką. Intymnym wyznaniom i gestom nadana zostaje artystyczna forma. I odwrotnie - sztuka jest ich sposobem na życie emocjonalne. Żyją w stworzonym przez siebie świecie, w którym mogą wszystko projektować i kontrolować. Wszystko, oprócz własnych emocji.

Czas trwania: 1 godz. 18 min.
Reżyseria: Łukasz Ronduda
Scenariusz: Robert Bolesto
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada:Justyna Wasilewska (Zuzanna Bartoszek), Jacek Poniedziałek (Wojciech Bąkowski), Magdalena Cielecka (Kuratorka), Patryk Pniewski (Kolega Zuzanny)

26.04 (czwartek)
godz. 18.00

Młynarski. Piosenka finałowa"Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić" - mówi Wojciech Młynarski.
W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego "W Polskę idziemy", "Niedziela na głównym" , "Róbmy swoje", czy "Jeszcze w zielone gramy" wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści - mówi w filmie Janusz Głowacki. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. "Młynarski. Piosenka finałowa" - film dokumentalny, to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.
Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Reżyseria: Alicja Albrecht
Scenariusz: Alicja Albrecht
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska
Obsada: Wojciech Młynarski,Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Jerzy Derfel

godz. 19.45

WięziBarbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką.
Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.
Czas trwania: 18 min.

Reżyseria: Zofia Kowalewska
Scenariusz: Zofia Kowalewska
Gatunek: dokumentalny, etiuda
Produkcja: Polska

godz. 19.45

Dzikie różeMieszkająca na wsi młoda mężatka Ewa, matka dwójki dzieci, sama z pomocą matki prowadzi dom w czasie, kiedy jej mąż Andrzej zarabia na rodzinę w Norwegii. W czasie wielomiesięcznej nieobecności męża, samotna, przeżywa romans z nastoletnim, zakochanym w niej chłopakiem. Zachodzi w ciążę i na kilka miesięcy wyjeżdża, żeby nie dawać pożywki plotkom. Rodzi dziecko i zostawia je do adopcji w szpitalu. Kiedy Andrzej przyjeżdża na komunię córki, czuje, że Ewa oddaliła się od niego. Po spotkaniu z kolegami podejrzewa, że żona coś przed nim ukrywa. Napięcie między małżonkami narasta. Napiętnowana przez ludzi, czuje się niezrozumiana, co wpływa też na jej relacje z dziećmi. Kiedy podczas jej pracy na plantacji dzikich róż, znika nagle jej 2-letni synek, wpada w panikę. Wkrótce dziecka szuka już cała wieś. Andrzej jest wściekły na Ewę. Czy odzyskają dziecko? Czy związek przetrwa? Czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zmuszona została porzucić dziecko?

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Anna Jadowska
Scenariusz: Anna Jadowska
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Marta Nieradkiewicz (Ewa), Michał Żurawski (Andrzej), Halina Rasiakówna (Matka Ewy), Konrad Skolimowski (Marcel)


Przedsprzedaż karnetów 50 zł (ulgowe) i 60 zł od 9 do 19 kwietnia.
Od 20 kwietnia karnety w cenie 55 zł (ulgowe) i 65 zł.
Karnety na 3 wybrane filmy Tygodnia - 30 zł w sprzedaży od 20 kwietnia.
Bilety na wybrane filmy Tygodnia - 10-15 zł w sprzedaży od 20 kwietnia.
Jeśli film fabularny poprzedza krótki metraż (godz. 19.45), to zakupiony bilet obejmuje oba tytuły.

Kino Świt

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj