Reklama

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2018
  • 8 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 22504

[WIDEO] Trzy nowe hybrydowe autobusy we flocie PKM!

W czwartek 5 kwietnia na placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście przekazano flocie czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej trzy hybrydowe autobusy Solaris Urbino 12. To pierwsze hybrydowe autobusy na Podbeskidziu.W czwartek od godziny 11.00 do godziny 18.00 czechowiczanie mogli zobaczyć jak prezentują się najnowsze nabytki czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Mowa o trzech nowoczesnych autobusach polskiej marki Solaris z napędem hybrydowym. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, sieć bezprzewodową, gniazdka USB. Posiadają także kącik dla dzieci.

Dostawcą jednostki napędowej HybriDrive jest amerykański producent BAE Systems. Ten ekologiczny napęd umożliwia znaczne obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to możliwe dzięki silnikowi elektrycznemu, zasilanemu energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym marki Cummins o pojemności zaledwie 4,5 litra (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM).

solaris hybryda
Hybrydowe autobusy we flocie PKM · fot. czecho.pl


Dzięki zamontowanemu systemowi Stop-and-Go, silnik spalinowy całkowicie wyłącza się podczas postoju na przystanku i otwarciu drzwi, natomiast włącza się zaraz po wyczerpaniu energii w superkondensatorach.

Dzień po uroczystym otwarciu, czyli w piątek 6 kwietnia, czechowicki przewoźnik postanowił przeprowadzić akcję promującą naszą komunikację miejską. Tego dnia, bez biletu, można było podróżować wszystkimi autobusami PKM wszystkich linii, w tym trzema nowymi pojazdami Solaris Urbino 12 z ekologicznym napędem hybrydowym, które w piątek 6 kwietnia będą obsługiwać linie 1, 6 i VII.

Loading...


Zakup trzech hybrydowych autobusów marki Solaris to część projektu "Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. W ramach tego samego projektu flota czechowickiego przewoźnika wzbogaciła się już wcześniej o cztery nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 z silnikami diesla spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin Euro VI, którymi PKM wozi pasażerów od połowy września ubiegłego roku.

Loading...

aka, ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.