czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2018
  • 15 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 7555

Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego przy ulicy Szkolnej

Za nami:

15 kwietnia w godzinach 8.00 - 18.00 na terenie cmentarza żydowskiego przy ulicy Szkolnej w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się akcja porządkowania. To jedna z najmłodszych żydowskich nekropolii w województwie śląskim.

Reklama

cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski przy ulicy Szkolnej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Sławomir Pastuszka


Uroczyste otwarcie cmentarza, który ma powierzchnię 0,4 ha, nastąpiło 17 stycznia 1915 roku. Od tego momentu pochowano na nim zaledwie około 50 osób. Co ciekawe, jest to też jedna z kilku żydowskich nekropolii na Śląsku cieszyńskim, która po zakończeniu II wojny światowej nadal pełniła funkcję grzebalną.

Cmentarz w okresie powojennym pozostawał w dobrym stanie, do 1994 roku istniał także dom przedpogrzebowy. Spustoszenie i liczne dewastacje miały miejsce po 1991 roku, kiedy to zmarł Karol Szarek (Adolf Schreiber), ostatnia osoba, która znalazła tu wieczny spoczynek.

- W przeciągu kilku lat cały teren nekropolii zarósł, a wandale korzystali z okazji do wyżycia się na najbardziej bezbronnych, dewastując nagrobki, rozbijając je na kawałki. To doprowadziło do stanu jaki mamy dzisiaj, czyli wręcz agonalnego. Niestety jak do tej pory nie udało się uporządkować tego miejsca. Dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce - informuje Sławomir Pastuszka, organizator akcji porządkowania cmentarza.

Organizator zachęca do udziału w akcji wszystkie osoby, które poprzez pomoc będą mogły poznać kawałek historii swojego miasta. - W ramach akcji porządkować będziemy jedynie fragment cmentarza, którzy wykorzystywano do celów pochówkowych. Mam nadzieję, że w jeden dzień uda nam się oczyścić wszystkie groby i teren wokół nich, tak aby dostęp do nich był możliwy bez żadnych przeszkód - dodaje Sławomir Pastuszka.

Prace pomogą także w dokończeniu rozpoczętej niedawno kompletnej inwentaryzacji cmentarza, którą Sławomir Pastuszka chce wydać w postaci książki. Opiekę halachiczną nad prowadzonymi pracami, tak aby były zgodne z zasadami religii żydowskiej, będę sprawował organizator akcji, który jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Kontakt do organizatora akcji sprzątania cmentarza pod tym adresem mailowym.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.