Reklama

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2018
  • 24 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 7324

PKP potwierdza. Dworzec kolejowy będzie gotowy do 2022 roku!

Podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zapewniono, że czechowicki dworzec zostanie zmodernizowany do 2022 roku.

dworzec
Dworzec widziany z perspektywy Placu Wolności · fot. czecho.pl


Szybsze i wygodniejsze podróże, więcej towarów na torach, kolej bez barier oraz wyższy komfort obsługi pasażerów na stacjach i przystankach - to podstawowe założenia planowanych oraz obecnie realizowanych inwestycji kolejowych w województwie śląskim. O planach udoskonalania transportu kolejowego mówiono podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- "Program dla Śląska", który w grudniu ubiegłego roku został zaprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego, zawiera jeden z kluczowych elementów. Ten element to modernizacja kolei, zarówno taboru, jak i całej infrastruktury związanej z transportem zbiorowym. To są inwestycje wielomiliardowe - podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, otwierając spotkanie z dziennikarzami.

dworzec


W kilku miastach regionu PKP SA unowocześni dworce kolejowe. Na odmienione, zmodernizowane obiekty mogą liczyć: Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Racibórz, Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza-Gołonóg oraz Sosnowiec-Maczki. Kiedy pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanych dworców? Według planu, w Raciborzu do 2023 roku, a w pozostałych miastach objętych inwestycją - do roku 2022. W całej Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przebudowanych zostanie prawie 200 dworców.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu 2016 roku. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której unowocześnione zostaną dworce kolejowe w całym kraju. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości.

pkp
Konferencja prasowa na temat planów udoskonalania transportu kolejowego · fot. A. Karendał


Jak zaznaczył Robert Sobczak, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu, dla PKP bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu. Spółka w latach 2015-2017 zbyła 36 km linii kolejowych na rzecz gmin: Jastrzębie Zdrój, Godów, Zebrzydowice, Orzesze, Czerwionka-Leszczyny oraz Bytom. W tym okresie PKP przekazało także 9 dworców na rzecz gmin: Jeleśnia, Żory, Chorzów, Bieruń, Wodzisław Śląski, Koszęcin, Ruda Śląska-Chebzie, Toszek i Rydułtowy. Obecnie PKP przygotowuje zbycie kolejnych 6 dworców.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.