Wiadomości

  • 8 maja 2018
  • 12 maja 2018
  • wyświetleń: 15903

Wmurowanie Aktu Inauguracyjnego pod budowę Biblioteki - wideo

We wtorek 8 maja na placu budowy przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach miało miejsce uroczyste wmurowanie Aktu Inauguracyjnego pod budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obiekt ma być gotowy do 30 kwietnia 2020 roku, jednak istnieje szansa, że prace mogą skończyć się nawet pół roku przed terminem!Akt Inauguracyjny podpisali włodarze gminy: burmistrz Marian Błachut, jego zastępcy Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Budynek nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach został zaprojektowany w formie zwartej, prostopadłościennej bryły. Elewacje frontowe budynku - północna i wschodnia - ukształtowane zostały w formie kolumnady z cofniętą ścianą elewacji, tworząc w ten sposób dwukondygnacyjne, zadaszone podcienia. Poprzez podcięcie fragmentu parteru elewacji południowej utworzony został zadaszony taras. Budynek biblioteki został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny, o wysokości 9,5-11m.

Biblioteka Czechowice-Dziedzice
Tak będzie wyglądała nowa biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach, powstanie do 2020 roku! · fot. Susuł & Strama Architekci Sp. z o.o.


Budynek o powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie się skłądał z dwóch stref funkcjonalnych. Pierwsza to zlokalizowana w zachodniej części budynku strefa administracyjno-biurowa, z wydzieloną częścią techniczną, znajdującą się na parterze budynku. Druga to strefa obsługi użytkownika. Hol główny budynku biblioteki (dzięki przeszklonym ścianom widoczny z zewnątrz) stanowi dwukondygnacyjna przestrzeń, pełniąca funkcję reprezentacyjną, wystawową, jak również foyer dla sal konferencyjnych, dostępnych bezpośrednio z tej przestrzeni.

W głębi, pod antresolą, znajduje się salonik prasowy w formie kawiarenki. Przyległy trakt komunikacyjny, przebiegający wzdłuż elewacji, ze względu na odpowiednio dobraną szerokość, daje możliwości wystawiennicze. Wykreowana w ten sposób przestrzeń daje duże możliwości adaptacyjne w organizacji różnego rodzaju wystaw, spotkań, czy też w ramach normalnego funkcjonowania obiektu. W bezpośrednim sąsiedztwie saloniku prasowego znajduje się zewnętrzny taras.

Zapis relacji na żywo:Loading...


Wypożyczalnia główna, znajdująca się na antresoli, jest widoczna z przestrzeni holu. Sala spotkań oraz sala warsztatowa stanowią wspólną przestrzeń, wydzieloną po przez mobilne oddzielenie (rozsuwana ścianka), dające możliwość podziału pomieszczenia zależnie od potrzeb. Na parterze budynku znajduje się dział dziecięcy oraz ogólnodostępne zaplecze sanitarne. Wypożyczalnia główna, czytelnie, internetowa, muzyczna i ogólna znajdują się na piętrze budynku. W budynku projektowanej biblioteki istnieje możliwość zmieszczenia ok. 230 m.b. regałów dla przestrzeni wypożyczalni i czytelni oraz dla dwóch magazynów łącznie 130 m.b. regałów przesuwnych.

Przeszklenia ścian zewnętrznych od strony wejścia głównego sprawiają, że nowy budynek MBP wydaje się być otwarty na osoby z zewnątrz. W zamyśle twórców koncepcji, nowa biblioteka ma wręcz swoją otwartością niejako zapraszać potencjalnego czytelnika w swoje progi. Dzięki zaprojektowanym podcieniom latem promienie słoneczne nie będą jednak operowały bezpośrednio na szyby, co znacznie ułatwi klimatyzowanie pomieszczeń. LED-owe oświetlenie otoczonych kolumnadą podcieni oraz całej bryły budynku, pozwoli natomiast na lepsze wyeksponowanie jego walorów architektonicznych po zmroku.

Teren pod inwestycję znajduje się przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Budynek został zlokalizowany w zachodniej części działki, na lekkim wzniesieniu. Projektowany park został usytuowany od wschodniej strony działki oraz w przestrzeni otaczającej budynek biblioteki. Bezpośrednio przed budynkiem, równolegle do ulicy Paderewskiego, powstanie parking dla samochodów osobowych, składający się z 32 miejsc postojowych.

Biblioteka Czechowice-Dziedzice
Tak będzie wyglądała nowa biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach, powstanie do 2020 roku! · fot. Susuł & Strama Architekci Sp. z o.o.


Główne wejście do parku zaprojektowano w narożniku działki od strony ulicy Jana Sobieskiego. W ramach parku przewidziano przestrzenie funkcjonale dla różnych grup użytkowników: skatepark, siłownię zewnętrzną, plac zabaw. Z wejścia głównego do parku ścieżki rozchodzą się w układzie promienistym, główny trakt w formie placu, prowadzi bezpośrednio do wejścia głównego budynku biblioteki. W ramach placu zaprojektowana została fontanna oraz siedziska w formie terenowych schodów, przesłoniętych tzw. trejażem. Od wschodniej strony parku, w bezpośrednim sąsiedztwie z zabudową mieszkaniową, przewidziano nasadzenia drzew.

I etap inwestycji obejmuje realizację budynku biblioteki i bezpośrednio przyległego terenu. II etap inwestycji obejmie - w przyszłości - realizację parku miejskiego na pozostałej części terenu inwestycji. Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach będzie kosztowała 8.975.000 złotych brutto. Obiekt ma być gotowy do 30 kwietnia 2020 roku, jednak istnieje szansa, że prace mogą skończyć się nawet pół roku przed terminem!

Lokalizacja:

Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne - inwestor - czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 - nabór III. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że nasza biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na rozmaite remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało przeszło 200 placówek bibliotecznych! Dzięki pozyskaniu tych środków, w budżecie gminy pozostaną dwa miliony złotych.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj