Wiadomości

  • 9 maja 2018
  • 12 maja 2018
  • wyświetleń: 6706

Miasta w naszym sąsiedztwie wśród najbardziej zanieczyszczonych w UE

36 z 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Choć w rankingu nie pojawiają się Czechowice-Dziedzice, to na czołowych lokatach znalazły się miasta sąsiadujące z naszym: Pszczyna i Bielsko-Biała. Zestawienie, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, zostało podane do publicznej wiadomości przez organizację Greenpeace.

smog, Czechowice-Dziedzice
Smog w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Sylwia Mrowicka


Jak wynika z opublikowanej notatki, zestawienie przygotowano na podstawie badań wykonanych w 4300 miastach na całym świecie. Analizowano roczne poziomy pyłu zawieszonego PM 2.5, maleńkich cząstek w powietrzu, które mogą prowadzić do chorób takich jak astma, rak płuc lub choroby serca.

Greenpeace w opisie zwraca uwagę na olbrzymie zanieczyszczenie powietrza w Polsce, kraju opierającym swoją gospodarkę na węglu. Aż 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. 72% miejscowości narusza standardy wytyczone na 2020 rok przez UE.

Najgorsze powietrze w naszym kraju jest w Opocznie (woj. łódzkie, 3. miejsce na liście), ale już następne pozycje okupują miasta z naszego województwa: Żywiec, Rybnik oraz - oddalona o kilka kilometrów od Czechowic-Dziedzic - Pszczyna. Ósmy jest Kraków, a dwie kolejne lokaty zajmują Nowa Ruda i Nowy Sącz. Piętnaste miejsce zajmuje Bielsko-Biała, a dalej jest Sucha Beskidzka.

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO, smog, ekologia
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej · fot. unearthed.greenpeace.org


Opublikowane dane wskazują jednocześnie na złą sytuacje w Bułgarii (83% miast przekracza docelową normę) i Turcji (90% miejscowości). To właśnie miasta pierwszego z tych państw prowadzą w rankingu. Pierwsze miejsce zajmuje Widyń, a drugie Dimitrowgrad. W "dziesiątce" jest także bułgarski Dolny Woden.

Najczystszym miastem w Unii jest fińskie Muonio. A całościowo Greenpeace wyróżnia za jakość powietrza właśnie Finlandię oraz Estonię i Szwecję. Zaznacza jednak, że i tutaj wciąż wiele jest do zrobienia.

Dane obejmują także kraje innych kontynentów. Tutaj najgorzej wygląda sytuacja w Indiach - z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 15 znajduje się właśnie w tej części świata. Autorzy raportu podkreślają również udział w rankingu takich państw jak: Arabia Saudyjska, Bhutan, Egipt, Kamerun czy Serbia (nie jest członkiem UE).

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO, smog, ekologia
Najbardziej zanieczyszczone miasta w na świecie · fot. unearthed.greenpeace.org


To nie pierwszy raz, gdy Pszczyna i Bielsko-Biała znajdują się w takim zestawieniu. Wiosną 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym sąsiednie miejscowości także znalazły się w rankingu.

Warto przypomnieć, że w drugiej połowie maja bielska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach powinna opublikować pomiary jakości powietrza, które były dokonywane w marcu na terenie Czechowic-Dziedzic.

Należy dodać, iż samorządy prowadzą cały czas batalię o lepsze powietrze. Od września ubiegłego roku w województwie śląskim zabronione jest palenie w kotłach opałem niskiej jakości, m.in.: węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratem. W wielu miastach i gminach prowadzone są akcje umożliwiające pozyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła czy termomodernizację budynków.

Oskar Piecuch / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj