Wiadomości

  • 23 maja 2018
  • wyświetleń: 12147

[ZDJĘCIA] Minister z wizytą w kopalni. Spotkał się z górnikami

W piątek, 18 maja Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, odwiedził PG SILESIA. Towarzyszył mu Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Stanisław Szwed, Wicewojewoda Śląski - Jan Chrząszcz oraz Senator RP - Andrzej Kamiński. Ze strony PG SILESIA w spotkaniu uczestniczył Prezes Zarządu - Jan Marinov oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej PG SILESIA - Tomáš David.

Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018 · fot. PG Silesia


Tematem przewodnim spotkania było podsumowanie niemal 8 lat funkcjonowania PG SILESIA na polskim rynku węgla kamiennego, a także przedstawienie przez Ministra Tchórzewskiego wizji rozwoju branży w kolejnych latach.

Minister Energii odwiedził PG SILESIA po raz pierwszy odkąd objął stanowisko w Ministerstwie Energii. Podczas konferencji prasowej podkreślił jednak, że z przedstawicielami firmy miał już okazję spotkać się w przeszłości.

Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018
Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018 · fot. PG Silesia


- W 2007 roku spotkałem się ze stroną społeczną tej kopalni. Przedstawili inwestora, z którym rozmawiają. Inwestor uczciwie pokazał możliwości finansowe - że jest w stanie doprowadzić do tego, by w przyszłości była to dobra kopalnia. Oczywiście było wiadome, że mają możliwości finansowe, ale czy zechcą je w takim stopniu użyć, by kopalnia odzyskała swoją świetność - tego nie wiedzieliśmy. Ale zaryzykowałem wtedy i proces fizyczny likwidacji kopalni został zatrzymany. Kopalnia zaczęła funkcjonować. Drugie spotkanie miało miejsce przed dwoma laty. Spotkaliśmy się i pojawiła się kolejna kwestia - inwestor chce sprzedawać kopalnię, nie widzi dla niej przyszłości. W 2007 roku ja uwierzyłem inwestorowi, a w 2016 roku to inwestor uwierzył mnie. Powiedziałem, że dokładam wszelkich starań, by w taki sposób uregulować sytuację gospodarczo-energetyczno-górniczą, ażeby wszystkie przedsiębiorstwa miały rację bytu - mówił minister.

Podczas swojego wystąpienia Prezes Zarządu PG SILESIA, Jan Marinov, przedstawił pokrótce wyniki kopalni, poinformował o zrealizowanych inwestycjach, a także podkreślił ogromną rolę kopalni w rozwoju regionu. W 2017 roku PG SILESIA wydobyła 1,7 mln ton czystego węgla, co przełożyło się na wysoką wydajność pracy. Jak podkreślił Prezes Marinov w ubiegłym roku spółka osiągnęła wynik 1100 ton węgla netto/etat. Jest to najlepszy rezultat, jaki udało się wypracować od momentu przejęcia kopalni przez czeską grupę EPH w 2010 roku.

Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018
Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018 · fot. PG Silesia


Jesienią ubiegłego roku inwestor dał również zielone światło na realizację kolejnych kluczowych inwestycji, jakimi są m.in. następny etap modernizacji przeróbki mechanicznej węgla, zbrojenie kolejnej ściany nowym kompleksem ścianowym oraz budowa nowej stacji wentylatorów głównych w miejscowości Rudołtowice. Wszystkie te inwestycje mają na celu podniesienie standardów pracy załogi, a także umocnienia relacji z okolicznymi społecznościami. PG SILESIA zatrudnia obecnie 1730 osób i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Kwestię społeczną podniósł w swojej wypowiedzi Wiceminiter Szwed, który zaznaczył, że było to ogromne ryzyko również ze strony inwestora, czy wszystko się uda. - Ale dzisiaj można się cieszyć, że w regionie ta kopalnia funkcjonuje. Kopalnia prywatna, ale jak słyszeliśmy z ust Pana Ministra, mająca również wpływ na polski rynek węgla i będąca ważnym komponentem na rynku energetycznym. Cieszymy się, że mamy tu ponad tysiąc nowych miejsc pracy i że w naszym regionie - tu w Czechowicach-Dziedzicach - firma się rozwija. Jako Poseł z tej ziemi dziękuję również za to, że angażujecie się Państwo lokalnie. Myślę tu np. o kwestii związanej choćby z drogą S1. Wiem, że PG SILESIA wspiera ten projekt - oznajmił Stanisław Szwed.

Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018
Minister Energii z wizytą w kopalni PG Silesia - 18.05.2018 · fot. PG Silesia


Po zakończeniu konferencji prasowej goście udali się przed bramę główną kopalni, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary dwóch katastrof górniczych, jakie miały miejsce w KWK "Silesia" (rok 1974 i 1979). Następnie Ministrowie spotkali się z załogą kopalni na Cechowni. Na zakończenie mieli również okazję przyjrzeć się z bliska pracy nowoczesnych technologii w nowej stacji odmetanowania, która została oddana do użytku w styczniu tego roku. Szczególne wrażenie zrobiła na gościach wizyta w zmodernizowanej kotłowni Zakładu Ciepłowniczego "SILESIA", zlokalizowanym na terenie PG SILESIA. Inwestycja ta została zrealizowana w 2016 roku.

- Z punktu widzenia państwa są ważne nowe miejsca pracy, ale są też ważne zasady komunikacji społecznej. W tego typu zakładach potrzeba również bardzo dużego kapitału. Jeżeli wszystkie te rzeczy są - to bardzo dobrze. I jeśli jest wola ze wszystkich stron, wówczas może się udać. I przykładem udanego biznesu jest właśnie ta kopalnia. Tu inwestycje faktycznie były bardzo duże, faktycznie zakupy zrealizowane zostały w większości na rynku polskim. Zatem wszystko to, co wcześniej było obiecywane, rzeczywiście zostało zrealizowane. Dobrze by było, gdyby było jeszcze więcej takich właśnie przypadków. Gratuluję odwagi w inwestycjach - były one skuteczne i cieszę się, że miały miejsce. Życzę dobrej przyszłości całemu regionowi. Szczęść Boże! - powiedział na zakończenie Minister Tchórzewski.

Minister przyjechał do kopalni na zaproszenie komisji zakładowej NSZZ Solidarność. Zaproszenie zostało wystosowane z powodu święta 15-lecia udanego strajku w Kopalni Silesia.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj