Wiadomości

  • 28 maja 2018
  • wyświetleń: 5243

Borelioza to realne zagrożenie! Sprawdź ważne informacje

Artykuł sponsorowany:

Z badań przeprowadzonych w kierunku boreliozy w Śląskich Laboratoriach Analitycznych w całym roku 2017, aż 21% wyników potwierdziło obecność krętków Borelli w krwi Pacjentów. Oznacza to, iż co piąta osoba podejrzewająca u siebie lub u bliskiej osoby zakażenie krętkiem Borelli potwierdziła swe podejrzenia. Sprawź czym może grozić zbagatelizowanie objawów lub samego faktu ukąszenia przez kleszcza.

Punkt pobrań Czechowice-Dziedzice
Punkt pobrań Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 6


Ciepła, wiosenna pogoda zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wielu z nas jako miejsce krótkiego odpoczynku wybiera parki, lasy, łąki, przydomowe ogrody czy chociażby brzegi jezior i rzek. Miejsca te będące oazą ciszy i spokoju stanowią jednocześnie naturalne środowisko bytowania kleszczy.

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme stanowi chorobę zakaźną przenoszoną głównie przez gatunek Borrelia burgorferi. Najnowsze badania wskazują, iż tą bakterią może być zakażonych nawet 30% kleszczy.

Borelioza


Rumień jako wyznacznik zakażenia?

Wbrew powszechnie panującej opinii brak pojawienia się rumienia w miejscu ukąszenia NIE jest równoznaczny z brakiem zakażenia. Faktem jest, iż rumeiń wędrujący występuje w ok. 40% przypadków boreliozy. U dzieci wartość ta spada jedynie do 10%. Jest to jednak widoczny i najbardziej charakterystyczny objaw zakażenia Boreliozą. Z tego względu w świadomości społeczeństwa błędnie urósł on do miana wyznacznika obecności zakażenia lub jego braku.

Doświadczenia kliniczne

Przyjmijmy jednak, iż po ukąszeniu kleszcza pojawia się rumień. Ma on formę zaczerwienienia skóry w miejscu ukąszenia, a także zwiększa się obwodowo, jednocześnie blaknąc od miejsca ukąszenia. Stadium I zakażenia rozwija się zwykle w ciągu dwóch, trzech tygodni. Pojawiają się osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze oraz gorączka. Są to objawy grypopodobne. Pamiętajmy jednak, iż grypa niezwykle rzadko występuje w okresie letnim, zatem powyższych objawów nie należy bagatelizować.

Po okresie kilku tygodni / miesięcy rozwija się stadium II zakażenia. Pojawić się mogą objawy neurologiczne: bóle głowy, sztywność karku, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, zapalenie mózgu, bóle korzeniowe, porażenia nerwów obwodowych twarzy, zapalenie stawów, rzadziej zaburzenia rytmu serca czy kardiomiopatia.

Stadium III może rozwijać się nawet latami. Przybiera postać Boreliozy przewlekłej. Charakterystyczne są przewlekłe zapalenia stawów, bóle mięśni, stawów, zaburzenia neurologiczne obejmujące niedowłady, zaburzenia koncentracji, pamięci, a nawet zmiany osobowości.

Bądź bezpiecznyJeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów lub po przebytym ukąszeniu kleszcza nie wykonałeś badań laboratoryjnych w kierunku Boreliozy - nie zwlekaj. Przyjętym standardem jest badanie poziomu przeciwciał w klasie IgG oraz IgM metodą ELISA. W przypadku wyniku wątpliwego lub dodatniego, należy wykonać badanie potwierdzające metodą Western-Blot.

Badania wykonasz w swoim mieścieZapraszamy Państwa do punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych, mieszczącego się w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Sienkieiwcza 6. Nasza oferta zawiera badania ogólne oraz wysokospecjalistyczne jak np. badania autoimmunodiagnostyczne czy genetyczne. Jeśli nie jesteś pewien jakie badania należy wykonać, możesz skorzystać z opracowanych przez naszych specjalistów pakietów badań. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.

Punkt pobrań Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 6Poniedziałek - Piątek
6:00 - 11:00
tel. 32 416 25 76
http://www.sla.pl/badania-krwi-czechowice-dziedzice

Zapraszamy!