Wiadomości

  • 6 czerwca 2018
  • wyświetleń: 2203

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie w banku?

Artykuł sponsorowany:

Banki kuszą swoich klientów darmowymi kontami, wysoko oprocentowanymi lokatami, ale i ubezpieczeniami na życie, które możemy dostać w pakiecie razem z kredytem hipotecznym i dowolną pożyczką. Czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne?

Linkhouse


Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać szczegóły oferty banku i dostępne alternatywy. A tych ostatnich jest dość sporo. Na pewno nie musimy kupować w banku ubezpieczenia do udzielanej pożyczki. Taki przepis istniał jeszcze do niedawna, co oznaczało, że za polisę trzeba było zapłacić tyle, ile wymagał bank. I w takiej formie, jaką bank przedstawiał klientowi.

Polisa na życie w banku - na czym polega?

Na pierwszy rzut oka ubezpieczenie oferowane przez instytucję finansową to ukłon w stronę klienta - wystarczy jedna wizyta i mamy w kieszeni 2 produkty, a nawet więcej. Banki oferują też ubezpieczenia nieruchomości, jeśli staramy się do kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy budowę domu.

Z drugiej strony nie wiemy, czy dokupione ubezpieczenie na życie jest drogie czy tanie. Bank oferuje polisę danego towarzystwa ubezpieczeń, np. mBank to produkt AXA, BZWBK jest ofertą Aviva, PolBank to w rzeczywistości polisa od Nationale-Nederlanden itp.

Co wyróżnia ubezpieczenie na życie dostępne w banku? Przede wszystkim jest to unikalność. Banki zamawiają u ubezpieczycieli autorską wersję produktu, który jest niedostępny u agenta tego samego towarzystwa. Autorskie mogą być również: zakres ochrony, warianty sumy ubezpieczenia czy wyłączenia odpowiedzialności.

Ubezpieczenie życiowe w mBank - wady i zalety

Dla przykładu przyjrzyjmy się z bliska ofercie mBank. Dostępne ubezpieczenia obejmują wiele dziedzin; znajdziemy tu polisy samochodowe, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia, kredytów i kart kredytowych, a nawet zakupów.

W ofercie ubezpieczeń na życie do wyboru są 3 produkty:
  • polisa na raka,
  • ubezpieczenie NNW,
  • assistance.


W pierwszym produkcie składka zaczyna się już od 10 zł miesięcznie. Dostępne są 3 warianty na sumy ubezpieczenia: 25 000 zł, 50 000 zł i 100 000 zł. Dodatkowo świadczenie obejmuje śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Tu uposażeni mogą otrzymać: 10 000 zł, 20 000 zł lub 40 000 zł w zależności od wariantu Standard, Komfort i Premium.

Ubezpieczenie NNW to koszt od 4 zł do 28 zł miesięcznie z maksymalną suma ubezpieczenia 200 000 zł. Składka pobierana jest automatycznie z konta w mBanku. I tu również mamy 3 warianty, gdzie np. za śmierć w nieszczęśliwym wypadku odszkodowanie wynosi 10 000 zł, 25 000 zł i 100 000 zł. Zakres polisy obejmuje też śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji (SU od 20 000 zł do 200 000 zł) i pobyt w szpitalu, za który dostaniemy w Komforcie 3000 z, a w Premium 9000 zł. Za pobyt na OIOM dodatkowo 50 zł, 100 zł lub 200 zł za każdy dzień, a w każdym wariancie to maksymalnie 5 dni.

I jeszcze Assistance w 3 wariantach i 3 cenach: 7 zł, 14 zł lub 21 zł miesięcznie. Tu AXA i mBank gwarantują m.in.:
  • pomoc w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku,
  • zapewnienie wizyty domowej lekarza internisty, pediatry lub pielęgniarki,
  • opiekę domową po hospitalizacji,
  • dostarczenie leków lub sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego,
  • fachowa opieka dla dzieci oraz innych osób niesamodzielnych, z którymi mieszka ubezpieczony w przypadku jego hospitalizacji.


Podsumowując, w mBanku kupimy polisę na życie już od 100 zł miesięcznie (nasz wiek i stan zdrowia zdecydują ile zapłacimy za ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu). Nie jest to kwota zaporowa, ale to dość wąski zakres niż gdybyśmy decydowali się na ubezpieczenie na życie (www.ubezpieczeniaonline.pl), gdzie do wyboru jest przynajmniej kilka razy więcej rozszerzeń i dowolność w ustalaniu sumy ubezpieczenia - zamiast 3 sztywnych wariantów.

Za wadę można uznać również niskie sumy ubezpieczenia. W indywidualnych polisach na życie suma 200 000 zł za śmierć to jedna ze skromniejszych propozycji. Sumy ubezpieczenia sięgają nawet do miliona złotych za podobne zdarzenie.

Zalety? To głównie dostępność różnych ubezpieczeń w jednym miejscu, choć warto pamiętać, że należą one do tego samego towarzystwa ubezpieczeń. Takie rozwiązanie jest polecane tym klientom, którzy nie szukają oszczędności przy ubezpieczaniu kredytu i zadowolą się zakresem ochrony składającym się z kilku zdarzeń.

Porównanie polisy na życie do kredytu

Udzielenie pożyczki przez bank to z jednej strony uznanie naszej wiarygodności finansowej, a z drugiej zmaganie się ze spłatą zobowiązania przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Przez tak dług okres czasu może wydarzyć się wiele - nagłe wydatki związane z chorobą, rehabilitacją, wypadek przy pracy, trwałe lub częściowe inwalidztwo uniemożliwiające spłatę kredytu i w końcu popadnięcie w długi.

Dlatego ubezpieczenie na życie w mBank z www.ubezpieczeniaonline.pl powinno być dobre przemyślane i dopasowane do naszego trybu życia, jak i możliwości finansowych teraz jak i za kilka lat. Zbyt tania polisa, jak i taka ze zbyt dużą ilością rozszerzeń będzie nietrafionym posunięciem, bo albo nie dostaniemy odszkodowania (lub zbyt niskie), albo przepłacimy za produkt, z którego nie skorzystamy.

Warto najpierw sprawdzić polisę w sieci, dzięki porównywarce ubezpieczeń na życie i dowiedzieć się jakie ceny proponuje konkurencja. Gdy znajdziemy ubezpieczenie z właściwą składką i zakresem, możemy swój wybór przedstawić bankowi jako dodatkowe zabezpieczenie pożyczki, o którą się staramy.