czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 czerwca 2018
  • wyświetleń: 3997

"Star" z Kaniowa trafił do Centralnego Muzeum Pożarnictwa

Na początku czerwca Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach pozyskało nowy eksponat, jakim jest średni samochód gaśniczy marki Star 244 (GBA 2,5/16) z 1987 r. Początkowy był on używany przez Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego w Katowicach, a następnie przekazano go w 1995 r. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie (gm. Bestwina, pow. bielski), gdzie był na podziale bojowym do grudnia 2017 roku. W 2001 roku pojazd przeszedł gruntowny remont.

Star, Muzeum Pożarnicywa
"Star" z Kaniowa trafił do Centralnego Muzeum Pożarnictwa · fot. CMP w Mysłowicach


Umowa darowizny została podpisana przez Artura Beniowskiego - wójta Gminy Bestwina. W przekazaniu pojazdu brali udział strażacy z OSP Kaniów na czele z dh. prezesem Grzegorzem Owczarzem.

- Pozyskanie akurat tego samochodu wypełni istotną lukę w zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa: dotychczas nie posiadaliśmy najpopularniejszego z polskich pojazdów gaśniczych - informuje muzeum - Tym samym kolekcja polskich samochodów gaśniczych wzbogaciła się o samochód znany przez setki tysięcy strażaków i bardzo przez nich lubiany. Popularny GBA 2,5/16 to w całości polska konstrukcja, obrazująca przy tym wysiłek inżynierski lat kryzysu gospodarczego. Dlatego łączy w sobie minimalizm technologiczny ze średnim poziomem ergonomii. Jednocześnie, niestety jest ostatnią kompletną polską konstrukcją, zarówno jeśli chodzi o podwozie (Star 244), jak i karosację.

Wartość nowego eksponatu dla CMP jest tym większa, że druhowie z OSP w Kaniowie traktowali swojego GBA z wielka kulturą techniczną. Dzięki temu ten wóz będzie ozdobą i zwieńczeniem rosnącej kolekcji polskiej techniki pożarniczej w muzeum.

aka / czecho.pl, źródło: Centralne Muzeum Pożarnictwa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.