Wiadomości

  • 26 czerwca 2018
  • wyświetleń: 2369

Burze - kompletna ochrona odgromowa

Artykuł sponsorowany:

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni IMGW wydawało komunikaty ostrzegające o pojawieniu się gwałtownych burz nad naszym regionem. Wraz z pojawieniem się burz oprócz gradu, porywistego wiatru, opadów deszczu pojawiają się także wyładowania atmosferyczne w postaci piorunów. Uderzenie pioruna może wywołać utratę życia lub zdrowia ludzi, zwierząt oraz spowodować uszkodzenie budynku wraz z całą infrastrukturą elektryczną ,teletechniczną, informatyczną. Czy można zminimalizować skutki takiego uderzenia, lub czy można się przed nim zabezpieczyć?

Budniok


Oczywiście że tak.
Aby zabezpieczyć swój dom powinniśmy wyposażyć budynek w sprawną instalację odgromową, uziemienie, oraz skuteczną ochronę przeciwprzepięciową. Instalacja odgromowa ma za zadanie przechwycić wyładowanie atmosferyczne i bezpieczny sposób odprowadzić za pomocą zwodów, przewodów odprowadzających do uziemienia w którym wyładowanie ulega rozproszeniu. Brzmi prosto jednakże prawidłowe wykonanie instalacji odgromowej wcale nie jest normą. Często także osoby posiadające taką instalację " modyfikują" ją podpinając do przewodów odprowadzających lub w jej bliskiej odległości montują urządzenia (kamery, anteny itd..), przewody, które w żadnym wypadku nie powinny się znajdować się w jej pobliżu co wynika z wymaganej bezpiecznej separacji instalacji odgromowej od reszty.

Dlatego tak ważnym aspektem jest wykonywanie okresowych przeglądów instalacji zgodnie z zapisami normy PN-EN 62305 dla standardowych budynków pełen przegląd instalacji powinien odbywać się nie rzadziej niż co 4 lata.

Instalacja odgromowa ma za zadanie ochronić nasz budynek przed bezpośrednim uderzeniem pioruna. Jednakże część ładunku wyładowania za pomocą indukcji przechodzi na instalację elektryczną. W tym wypadku za bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych, elektronicznych w skutek pojawiania się przepięcia atmosferycznego indukowanego lub przepięć wewnętrznych odpowiadają ograniczniki przepięć.

Budniok


Tylko sprawna instalacja odgromowa z odpowiednio stopniowaną ochroną przeciwprzepięciową pozwoli zapewnić ochronę budynku oraz tego co się w nim znajduje. Dodatkowo warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, nakazują stosowanie urządzeń do ochrony przeciwprzepięciowej. Jest to więc obowiązek który często w celu ograniczenia stosunkowo niewielkich kosztów jest pomijany przez wykonawców, inwestorów.

Specjalnie dla Państwa firma Budniok Technika Sp. z o.o. stworzyła kalkulator, który w szybki sposób pokaże szacunkowy koszt wykonania instalacji odgromowej z uziemieniem, bądź bez jeśli budynek takowe posiada. Kalkulator znajdą państwo pod adresem: http://www.budniok.pl/wycena-instalacji-odgromowej/ Dobór ograniczników przepięć ustalamy na miejscu z klientem po zapoznaniu się z zastaną infrastruktura w miejscu montażu.

Budnik


Budniok Technika Sp. z o.o- http://www.budniok.pl - jako jedna z nielicznych firm zajmuje się kompleksową ochroną odgromową i elektryczną obiektów. Zachęcamy do kontaktu, specjalnie dla czytelników pless.pl przygotowaliśmy RABAT w wysokości 6% na wykonanie instalacji!

Budniok Technika Sp. z o.o.
ul. Narutowicza 79
43-502 Czechowice-Dziedzice

tel.: +48 (32) 737 57 15
fax + 48 (32) 737 57 16
tel. kom.: +48 531 250 637
e-mail: biuro@budniok.pl
http://www.budniok.pl