czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2018
  • wyświetleń: 6307

Nad morze w niespełna 5 godzin! Wybudują brakujący odcinek autostrady

Podróż z Gdańska do granicy z Czechami w około pięć godzin? Stanie się to możliwe w 2022 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna domykanie brakującej części autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Podpisano właśnie umowę na realizację blisko 17 km tej trasy, od granic z woj. łódzkim do powstającej obwodnicy Częstochowy.

Reklama

droga ekspresowa
Nad morze w niespełna 5 godzin! Wybudują brakujący odcinek autostrady · fot. GDDKiA


To ostatni fragment A1 na terenie woj. śląskiego i jednocześnie pierwsze z pięciu zadań na jakie podzielono realizację budowy autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa. Do końca sierpnia GDDKiA planuje podpisać umowy na trzy kolejne odcinki, a we wrześniu na ostatni fragment. Tym samym wykonawcy będą przygotowywać dokumentację projektową dla całej ponad 80-kilometrowej trasy, a po uzyskaniu decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej rozpoczną fizycznie budowę w terenie.

Wykonawcą blisko 17-kilometrowego odcinka A1 od gr. woj. łódzkiego - do węzła Częstochowa Północ jest firma Polaqua. Planowana data zakończenia robót to połowa 2022 r. (35 miesięcy bez okresów zimowych od 15.12 do 15.03). W ramach inwestycji w śladzie obecnej DK1 powstanie dwujezdniowa autostrada z trzema pasami ruchu i pasami awaryjnymi, o nawierzchni z betonu cementowego.

Zbudowany zostanie węzeł Mykanów (dawniej Kościelec), 16 obiektów inżynierskich (most, cztery wiadukty w ciągu autostrady, cztery wiadukty nad autostradą, trzy duże przejścia dla zwierząt i cztery przejazdy gospodarcze), urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowane lub zbudowane od nowa zostaną również sąsiadujące drogi, infrastruktura pieszo-rowerowa.

Autostrada A1 to jedyna droga klasy A o przebiegu południkowym, która przecina całe terytorium Rzeczypospolitej. Jest przy tym częścią składową Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu "Autostrada Gdańsk - Brno/Bratysława - Wiedeń". Tworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z czeską granicą w Gorzyczkach, a pośrednio także z Toruniem, Łodzią i Katowicami. Ułatwi dostępu do polskich portów przedsiębiorcom z Czech, Słowacji czy Węgier, a w efekcie rozwój rodzimej gospodarki.

ab / czecho.pl

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.