czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 lipca 2018
  • 27 lipca 2018
  • wyświetleń: 3378

W piątek Księżyc pogrąży się w mroku. Widoczny będzie także Mars

Za nami:

W piątek 27 lipca o godzinie 21.30 rozpocznie się najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mogli oglądać to zjawisko przez 1 godzinę i 43 minuty.

Wczorajsze zaćmienie księżyca
Nasz srebrny satelita ukryty w cieniu · fot. Łukasz Górny


Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Cień naszej planety przykrywa srebrny glob. Księżyc pogrąży się w mroku o godzinie 22.22.

W trakcie zjawiska Księżyc nabierze czerwono-pomarańczowych barw. Przyczyną zmiany koloru satelity ziemskiego będzie atmosfera naszej planety, która rozproszy promienie słoneczne i nada Księżycowi niecodzienny kolor.

Warto wspomnieć, że całkowite zaćmienie Księżyca będzie jednym z trzech zjawisk, które będzie można oglądać na niebie. Mówi o tym Piotr Nawalkowski, prezes stowarzyszenia POLARIS - OPP z Sopotni Wielkiej, które zajmuje się popularyzacją astronomii.

- W piątek będzie można zaobserwować trzy zjawiska astronomiczne na niebie, o czym mało kto mówi. Oprócz zaćmienia całkowitego Księżyca i wielkiej opozycji Marsa, czyli dużego zbliżenia planety do Ziemi, będziemy mogli również zaobserwować zjawisko koniunkcji. Koniunkcja to jest określenie pozornego złączenia tych obiektów na niebie. Na niebie zobaczymy dwa obiekty bardzo blisko siebie - pomarańczowy Księżyc będzie dla nas drogowskazem, gdzie znajduje się pomarańczowy Mars - mówi Piotr Nawalkowski.

Prze niemalże cały piątek w Sopotni Wielkiej na miłośników astronomii czeka wiele atrakcji. Astronomiczny piątek zacznie się już od godz. 12:00 kiedy to otwarta zostanie specjalna wystawa meteorytów w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Jej wyjątkowość stanowić będzie nie tylko kolekcja kilkunastu okazów kamieni z kosmosu, pochodzących z "okolic" Czerwonej Planety, bo głównie z pasa planetoid krążących na orbicie między nią, a Jowiszem, ale i przygotowana zostanie specjalna dekoracja tematyczna, wśród której znajdzie się... okaz meteorytu planetarnego, a dokładnie fragment skały z powierzchni Marsa!

Ten niepozorny kamyk zostanie wyeksponowany specjalnie z okazji Wielkiej Opozycji Marsa i będzie prezentowany w towarzystwie 2 metrowej makiety wulkanu Olimpus Mons czy też zdalnie sterowanych mikrołazików marsjańskich, którymi będzie można pojeździć po modelarskiej dioramie.

Do dyspozycji zwiedzających będzie także tło ze zdjęciem powierzchni Czerwonej Planety, na którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju stylizowanym na kombinezony NASA, udostępnione zwiedzającym z pokładu Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS.

Wystawę będzie można zwiedzić w koszcie 10 zł/os., zaś wykonanie sobie pamiątkowego zdjęcia w stroju typu NASA na tle scenerii marsjańskiej, to koszt 5 zł/uczestnika. Zebrane środki przeznaczone będą na czyszczenie i naprawę pamiątkowych strojów oraz utrzymanie wystawy meteorytów. Wystawa będzie dostępna także w kolejne dni aż do końca sierpnia 2018 r.

Zachęcamy do robienia zdjęć i przesyłania ich za pośrednictwem formularza WYŚLIJ INFO. Wszystkie księżycowe fotografie opublikujemy w specjalnej galerii.

ab / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.