czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2006
  • wyświetleń: 1571

Przyznano nagrody im. Ks Londzina

Reklama

Jadwiga Kolarczyk, nauczycielka i działaczka społeczna z Bystrej w gminie Wilkowice, została laureatką ósmej edycji Nagrody Starosty Bielskiego imieniem Księdza Józefa Londzina. Uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się 3 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Laureatka jest nie tylko nauczycielką, ale także założycielką i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Bystrej. Została doceniona za podejmowanie rozmaitych inicjatyw, mających propagować umiłowanie historii i dorobku kulturalnego rodzinnej ziemi. Otrzymała okolicznościowy medal z brązu, autorstwa bielskiego artysty rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, oraz nagrodę pieniężną.

Uczestniczący w uroczystości biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy podkreślił, że pasja społecznikowska i wszelkie zaangażowanie ludzi wierzących w życie społeczne jest konsekwencją realizacji przykazania miłości bliźniego. „To odświętna chwila, bo podziwiamy ludzi, którzy pokazują, jak można swe talenty wykorzystywać dla pomnażania wspólnego dobra, jak można wnosić trwałe wartości w życie tej ziemi i jej mieszkańców” – powiedział gratulując zarówno laureatce, jak również wszystkim nominowanym.

Kandydatów do nagrody nominują samorządy dziesięciu gmin powiatu bielskiego. W tym roku nominatami byli: Teresa Lewczak (gmina Bestwina), Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice” (gmina Buczkowice), Stanisław Londzin (gmina Czechowice– Dziedzice), Florian Kohut (gmina Jasienica), Wanda i Stefan Brandysowie (gmina Jaworze), Alicja Jurzak (gmina Kozy), Teresa Wykręt (gmina Porąbka), ks. Antoni Kabis (Szczyrk), ks. kan. Grzegorz Then (gmina Wilamowice) i Jadwiga Kolarczyk (gmina Wilkowice).

Protokół Kapituły odczytała jej przewodnicząca Alina Świeży-Sobel, krewna patrona nagrody, radna powiatowa i dziennikarka „Gościa Niedzielnego”. „Wybór jednej osoby spośród tak wspaniałego grona n ominatów jest zawsze bardzo trudny, bo wszyscy są godni uhonorowania za swą bezinteresowną pracę społecznikowską, a więc wybieramy pierwszego wśród równych” – powiedziała przewodnicząca, ogłaszając wynik pracy Kapituły.

Nagroda Starosty Bielskiego imieniem Księdza Józefa Londzina przyznawana jest od 1999 roku w dowód uznania osobom, które poprzez swą działalność artystyczną, społeczną, kulturalną i samorządową wnoszą trwałe humanistyczne wartości w życie społeczeństwa powiatu bielskiego. Patronem nagrody jest ksiądz prałat Józef Londzin, urodzony w 1863 roku w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic - a więc na terenie dzisiejszego powiatu bielskiego - wybitny kapłan, społecznik i patriota, burmistrz Cieszyna i poseł, działacz polski na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku.

Nagroda starosty ma upamiętniać zasługi ks. Londzina oraz honorować osoby, które służą tym samym ideałom. Laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina został dok tor onkolog Henryk Pysz z Kóz, a następnych: Erwin Woźniak z Czechowic-Dziedzic, ks. Ignacy Czader z Jaworza, ks. prałat Michał Boguta z Wilamowic, ks. Jan Lech Klima z Jasienicy, pochodzący z tej samej gminy Juliusz Wątroba oraz Waleria Owczarz z Bestwiny.

pcd / klub.czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.