Wiadomości

 • 13 sierpnia 2018
 • wyświetleń: 7482

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Artykuł sponsorowany:

Wybór ubezpieczenia na życie powinien należeć do prostych decyzji na przyszłość. W rzeczywistości sprawa ma się zupełnie inaczej - duża liczba towarzystw ubezpieczeniowych oraz ofert powoduje, że łatwo stracić rozeznanie. Jest jednak na to sposób.

Linkhouse


Szukanie oferty przez internet powinno ułatwić zakup, choć często jednak bywa dość kłopotliwe. Potencjalni klienci towarzystw dużo czasu spędzają na przeglądaniu stron internetowych poszczególnych polis, a wczytywanie się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) może wzbudzać irytację.

Polisa na życie - co to jest?Należy wiedzieć, że do wyboru jest kilka rodzajów polis życiowych: indywidulana, grupowa czy rodzinna, a biorąc pod uwagę przeznaczenie składki: ochronna, oszczędnościowa oraz inwestycyjna.
Wybór jest prosty, jeśli decydujemy się na któreś z rozwiązań - indywidualne bądź grupowe ubezpieczenie na życie pzu z www.rankingubezpieczennazycie.pl lub innego towarzystwa. W dodatku o charakterze ochronnym. Taka polisa polega na zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że po śmierci ubezpieczonego jego najbliżsi otrzymają odszkodowanie, które zostało wcześniej wybrane przez ubezpieczonego.

Podstawowa oferta życiowa nie chroni od wypadków, chorób czy pobytu w szpitalu. Oczywiście, są oferty, które kompleksowo oferują pełną ochronę w ramach szerszego pakietu. Jednak warto też samemu dobrać do zakresu podstawowego te dodatki, które rzeczywiście mogą okazać się przydatne i mają związek z trybem życia ubezpieczonego, np. osoba uprawiająca sport amatorski powinna wykupić dodatkowo rozszerzenie NNW, a budowlaniec trwały uszczerbek na zdrowiu itp.

Rozszerzenie ochrony, czyli umowy dodatkowe mają gwarantować ochronę finansową na konkretne zdarzenie:
 • ciężkie zachorowanie,
 • uraz,
 • pobyt w szpitalu,
 • wypadek dziecka,
 • diagnozę nowotworu,
 • ugryzienie przez kleszcza.


Polisa na życie trwa co najmniej 12 miesięcy. Opłacanie składek jest możliwe co 30 dni, co kwartał, raz na pół roku bądź a w jednej rocznej racie. To właśnie od ceny zależy zawarcie umowy z konkretnym towarzystwem. Przyszli ubezpieczeni kierują się portfelem i ma dla nich duże znaczenie, czy wydadzą na ochronę życia i zdrowia 30, 50, a może 100 zł i więcej. Aby dobrze wybrać i nie przepłacić warto też kierować się innymi wskazówkami.

Ranking ubezpieczeń - w czym pomaga?


Jedną ze wskazówek przy wyborze ubezpieczenia na życie jest ranking ubezpieczeniowy. Dzięki zestawieniu najlepszych ofert można dowiedzieć się o produktach, o których nie miało się wcześniej pojęcia, można również poznać nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i porównać oferty ze sobą.
Na rankingu oceny wystawiają niezależni specjaliści ubezpieczeniowi, którzy oceny przyznają w kilku kategoriach, m.in.:
 • możliwość modyfikacji umowy;
 • wysokość sumy ubezpieczenia;
 • możliwość indeksacji składki;
 • liczba umów dodatkowych.


Dzięki ocenom można dowiedzieć się również, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe cieszy się największym zaufaniem wśród klientów oraz który produkt jest sprawdzony. Są to niezwykle cenne informacje w sytuacji gdy zawiera się umowę długoterminową (np. na okres 5 lat). Warto, by była to przemyślana decyzja i trafiony wybór.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?Co zrobić, żeby ubezpieczenie na życie było tańsze? Wpływa na to kilka czynników, o których trzeba pamiętać.
Wiek - z każdym rokiem rośnie ryzyko zachorowania na choroby takie jak nowotwór, udar mózgu czy zawał serca. Ubezpieczyciel chroni się na tę ewentualność wyższą składką miesięczną. Nie należy zatem zbyt długo zwlekać z decyzją o zakupie polisy na życie. Im później - tym drożej.
Umowy dodatkowe - są potrzebne, jednak nie zawsze potrzebne są wszystkie. Umowy dodatkowe to kwestia indywidualna - każdy klient prowadzi inny tryb życia, ma inną kondycję oraz odporność, jak również genetyczne uwarunkowania.
Suma ubezpieczenia - oczywiście to od niej zależy składka miesięczna. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższą składkę trzeba będzie zapłacić. Warto zatem przemyśleć czy wysoka kwota odszkodowania jest na pewno konieczna, być może starczy na pokrycie najważniejszych potrzeb odszkodowanie nieco niższe?
Czas trwania umowy - umowa podpisana na 12 miesięcy będzie różnić się składką od tej podpisanej na 5 czy 10 lat. Wpływa na to również wybrana suma ubezpieczenia. Jednak coraz więcej osób po prostu obawia się wieloletnich zobowiązań i unika tak długich umów. To czasem błędne myślenie - zwłaszcza w przypadku oszczędnościowych polis na życie.


Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy?Gdy sprawdzi się już ranking ubezpieczeniowy, warto zostawić swoje dane kontaktowe w formularzu porównywarki. Wtedy zadzwoni kilku agentów z rożnych towarzystw i przedstawi skróconą wersję oferty. A na spotkaniu, w razie zainteresowania klienta, przybliżą warunki umowy i umożliwią jej podpisanie, choć takie spotkanie do niczego nie zobowiązuje.

Opcją alternatywną jest skorzystanie z polisy w banku. Warto najpierw sprawdzić z czym wiąże się takie zakup na ubezpieczenie na życie mbank z www.rankingubezpieczennazycie.pl. Może się okazać, że oferta będzie atrakcyjna cenowo, ale zawartość takiej polisy już mniej interesująca.

Innym rozwiązaniem jest zakup polisy na życie bez doradcy ubezpieczeniowego. Taka polisa w formule smartlife to jednak niski wiek przystąpienia do umowy, bardzo okrojony zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia. Zatem zakup ubezpieczenia na życie przez internet nie jest rozsądnym pomysłem.

Z doradcą można umówić się w dowolnie wybranym miejscu - również we własnym mieszkaniu. Warto wiedzieć, o co należy pytać, by później uniknąć rozczarowania.
 • Wyłączenia odpowiedzialności - to forma zabezpieczenia dla firmy ubezpieczeniowej przed działaniem ubezpieczonego na własną szkodę. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej nie wypłacają odszkodowania gdy ubezpieczony popełni samobójstwo, spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub doznał urazu w kraju, w którym toczą się działania wojenne.
 • Karencja - jest to czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem działania ochrony. Może to być okres 3 miesięcy, jak i roku czasu. O to z pewnością warto zapytać. Szczególnie, gdy klient podejrzewa u siebie jakąś chorobę lub gdy kobieta zachodzi w ciążę.
 • Suma ubezpieczenia - na jej podstawie wypłacany jest procent odszkodowania. Dobrze jest dowiedzieć się, jaki procent z tytułu jakiego zdarzenia przysługuje.
 • Formalności - wszystkie formalności związane z odszkodowaniem bywają kłopotliwe, gdy do zdarzenia już dojdzie. Zarówno wypadki, choroba, jak i śmierć bliskiej osoby powodują, że nikt nie pamięta o komplecie dokumentacji, którą należy wysłać - oraz w jakiej formie - firmie ubezpieczeniowej. Ta wiedza pozwoli uniknąć dzwonienia na infolinię i dopytywania o szczegóły.
 • Możliwość zmiany umowy - w trakcie wieloletniej umowy każdego mogą spotkać różne sytuacje: śmierć współmałżonka, rodziców, rozwód, utrata pracy. Wszystkie życiowe problemy mogą wpłynąć chociażby na kondycję finansową, w związku z czym może zaistnieć sytuacją obniżenia składki miesięcznej lub nawet czasowego jej zawieszenia. Z pewnością nie warto rezygnować z posiadanego ubezpieczenia, więc warto wiedzieć co robić, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji.


Porównanie ofert pomoże zaoszczędzićGdy ranking ubezpieczeniowy nie rozwiał wątpliwości co do konkretnego produktu - można skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej.

Pomocy udzielają fachowcy - konsultanci oraz agenci, a ich pomoc jest niezobowiązująca oraz bezpłatna.

Co należy zrobić? Na stronie porównywarki wystarczy wypełnić krótki formularz i zostawić dane kontaktowe. Wówczas zostaje opracowana lista kilku najlepiej dopasowanych produktów i celem jej przedstawienia - kontaktuje się konsultant. Udziela on informacji o poszczególnych produktach i umawia ewentualne spotkanie na podpisanie umowy.