Wiadomości

  • 24 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3139

1ŚDHS "Wachlarz" na Zlocie w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

W sobotę 28 lipca 1. Środowiskowa Drużyna Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej Wachlarz wyjechała do Warszawy aby wziąć udział w Zlocie z okazji 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1ŚDHS "Wachlarz" na Zlocie w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego - 07.2018 · fot. ZHP 1ŚDHS "Wachlarz"


Po przyjeździe na miejsce jako pierwszy punkt wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego oraz odwiedziliśmy Łazienki Królewskie.

W samym zlocie brało udział pięć organizacji harcerskich: Skauci Europy, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami państwa oraz Związek Harcerstwa Polskiego. W pierwszym dniu wieczorem było zorganizowane ognisko, na które wszyscy przyszli we wcześniej przygotowanych strojach z epoki Powstania Warszawskiego. Następnego dnia w godzinach porannych uczestnicy zlotu wyruszyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi oraz nadanie odznaczeń osobom propagującym pamięć o Powstaniu jak i samym Powstańcom. Odznaczenia były wręczane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. Po zakończeniu uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego specjalnie przygotowaną ścieżką harcerską. Na koniec dnia odbyła się msza święta i oficjalny apel rozpoczynają zlot, w którym oprócz harcerzy uczestniczyły władze miasta oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

30 Lipca harcerze brali udział w grze miejskiej o tematyce Powstania oraz warsztatach artystycznych. Wieczorem odbył się festiwal, na którym wszyscy uczestnicy zlotu mogli zaprezentować zdobyte na warsztatach umiejętności.

Następny dzień był równie intensywny. Z samego rana harcerze udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie miała odbywać się całodniowa gra "Kampinos". Podczas gry mogliśmy poznać piękno Parku Narodowego ale również historię działań zbrojnych na tym terenie. Po powrocie odbyło się ognisko, w którym brały udział władze naczelne Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas tego wydarzenia harcerze mogli zintegrować się z uczestnikami z innych organizacji harcerskich oraz poznać niektórych bohaterów powstania. 1 sierpnia w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze od rana brali udział w różnych akcjach oraz obchodach. Wszystkie patrole biorące udział w zlocie zostały wyznaczone do wzięcia udziału w poszczególnych punktach obchodów. 1SDHS "Wachlarz" miała okazję wziąć udział w uroczystościach przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ulicy Wielskiej. O godzinie 17 ch harcerze brali udział w akcji społecznej "Wolność łączy", która polegała na uświadamianiu społeczeństwa o miejscach pamięci o Powstaniu Warszawskim, przy których się znajdują oraz rozdawaniu przypinek Polski Walczącej wraz z informacją o tym symbolu. W całej Warszawie istnieje 360 miejsc pamięci w których stali harcerze. Pod koniec dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się uroczysty apel kończący zlot. Ostatniego dnia, czyli 2 sierpnia, nasza drużyna wykwaterowała się z jednostki i pojechała się do centrum Warszawy, aby zwiedzić wcześniej wybrane muzea. Udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Fotoplastikonu, czyli muzeum trójwymiarowej fotografii prezentującej Warszawę w XIX i XX wieku.

Warto wspomnieć, że poza programem zlotu odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach aby pochylić się na chwilę nad grobami bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju oraz znaleźliśmy się przy Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie znajduję się tablica upamiętniająca członków Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej "Wachlarz".

Więcej na temat działalności drużyny i tego jak do niej dołączyć można znaleźć na stronie: http://www.1wachlarz.blogspot.com

ŚDHS Wachlarz

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.